Wydano wiersze więźniów obozów koncentracyjnych

Publikacja nosi tytuł „Ocalone we wspomnieniach”. Zawiera wspomnienia 16 więźniów oraz 32 obozowe wiersze, których autorzy są w większości nieznani. Książka powstała z okazji 65-lecia Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.



Prace nad publikacją - jak poinformował w środę prezes koszalińskiego koła związku Edward Osoś, b. więzień obozu Stutthoff - rozpoczęły się w październiku 2010 r. Uczestniczący w prezentacji książki prezes związku Stanisław Zalewski, b. więzień Auschwitz, Mauthausen, Gusen I i Gusen II, zaznaczył, że zawiera ona „bardzo cenne materiały, które z czasem będą jedynymi świadkami tamtego okresu”.



Zalewski życzył również byłym więźniom obozów „zdrowia, aby mogli myśleć, nie o tym, co było, ale o tym, co jeszcze będzie, co jeszcze mogą zrobić nie tylko dla siebie, ale i następnych pokoleń". "Jako ostatni świadkowie historii musimy pokazać wszystkim ludziom, nie tylko w kraju, ale i na świecie, do czego może doprowadzić totalitarny system” - zaznaczył.



Henryk Kołodziejski z koszalińskiego koła związku pokreślił, że książka jest powodem do wielkiej satysfakcji, bo „czytając te utwory można sobie na nowo odtworzyć obrazy z tamtych lat”. „W utworach tych, obok skrajnej rozpaczy, beznadziei, strachu i lęku, pobrzmiewa również chęć odwetu, ale jest też optymizm i nadzieja, smutek i zaduma” - ocenił.



„To są autentycznie pisane odczucia w czasie, kiedy to się działo. Oddają one w sposób przejmujący i prawdziwy atmosferę panującą w hitlerowskich obozach zagłady. Panujące tam warunki zostały po wielokroć zbadane i opisane prozą, prezentowana książka jest inna. Spełnia również obowiązek zachowania pamięci zawierającej się w słowach: przebaczyliśmy, ale nigdy nie zapomnimy” – powiedział Kołodziejski.



Po prezentacji książki w bibliotece byli więźniowie obozów koncentracyjnych złożyli kwiaty przed Pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego znajdującym się na Cmentarzu Komunalnym



Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych powstał w maju 1946 r. Zrzeszał wówczas 230 tys. osób. W 1949 r. organizacja została włączona do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, przez co utraciła samodzielność. Reaktywowano ją dopiero w 1990 r. Pięć lat później zrzeszała ok. 25 tys. osób. Obecnie skupia 5330 byłych więźniów obozów koncentracyjnych.



Centralne obchody 65. rocznicy powstania Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych zaplanowane są na 22 września w Warszawie. (PAP)



sibi/ hes/ ura/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17