Wrocław: wystawa „ORP Orzeł – Dzieje Okrętu” w Muzeum Militariów we Wrocławiu

Jak poinformowała PAP w środę Ewa Pluta, rzeczniczka Muzeum Miejskiego, któremu podlega Muzeum Militariów we Wrocławiu, wystawa prezentuje historię okrętu podwodnego ORP Orzeł od rozpoczęcia jego budowy w sierpniu 1936 r. do wyjścia na ostatni patrol 23 maja 1940 r.Wystawa składa się z dwudziestu jeden plansz, na których zaprezentowane zostały fotografie i inne materiały archiwalne związane z przebiegiem służby okrętu. Zostały one uzupełnione o eksponaty dotyczące innych okrętów podwodnych II Rzeczpospolitej. Pluta podkreśliła, że po raz pierwszy będzie można zobaczyć unikatowe, amatorskie zdjęcia z dekoracji krzyżem Virtuti Militari kpt. mar. Jana Gruzińskiego przez Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego oraz fotografie z patroli na Morzu Północnym.Autorem scenariusza wystawy jest Lech Trawicki, projekt plastyczny wykonał Krzysztof Godlewski z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.„Pomimo niezwykle krótkiej historii (podniesienie bandery - 2 lutego 1939 r., uznanie za zaginiony - 8 czerwca 1940 r.) okręt zyskał sławę po brawurowej ucieczce z internowania w Tallinie i przedarciu się przez Cieśniny Bałtyckie do Wielkiej Brytanii oraz zatopieniu statku "Rio de Janeiro" z transportem niemieckich wojsk inwazyjnych” - mówiła Pluta.Przypomniała, że w czasach PRL monografia Jerzego Pertka „Dzieje ORP Orzeł” biła rekordy popularności. „ORP Orzeł jako jedyny okręt II RP był bohaterem filmu fabularnego z 1959 r. w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. W ostatnich latach, w związku z pojawieniem się nowych materiałów źródłowych, między historykami i publicystami rozgorzała dyskusja nad interpretacją wojennej działalności okrętu i jego dowódców” - przypomniała rzeczniczka.Wystawę będzie można oglądać do 22 kwietnia. (PAP)umw/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17