Wrocław: "Kobiety +na zakręcie+ 1939–1989” - konferencja IPN

Jak oceniła w poniedziałek w rozmowie z PAP Katarzyna Maziej-Choińska z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, kategoria płci w badaniach historii najnowszej pojawia się niezwykle rzadko. Naukowe spotkanie „Kobiety +na zakręcie+ 1939–1989” – według niej – ma na celu interdyscyplinarne poszerzenie horyzontu badań o dziedziny pokrewne historii: socjologię, kulturoznawstwo, prawo, etykę i psychologię społeczną.„Organizatorzy proponują odwrócenie perspektywy naukowych dociekań - od bohaterskich dokonań polskich kobiet w kierunku obszarów udziału +pierwiastka kobiecego+ w historii Polski. Ów szerszy kontekst badanych zjawisk pogłębi wiedzę ogólną z zakresu najnowszej historii Polski, jak i otworzy dyskusję na polu dotychczas słabo eksploatowanym” - wyjaśniła Maziej-Choińska.Konferencja potrwa do środy - będzie mowa m.in. o „kobietach u władzy”, „życiu codziennym i przemianach społecznych” oraz o „kobiecie w sztuce”.Wrocławski IPN już raz, w kwietniu ubiegłego roku, zorganizował konferencję poświęconą kobietom - „Kobiety w oporze społecznym i opozycji w Polsce 1944–1989 na tle porównawczym”. Wówczas omówiono specyfikę zaangażowania kobiet w opór i opozycję, a także uwydatniono potrzebę uwzględniania roli płci w konfliktach z władzą dla lepszego zrozumienia historii politycznej i społecznej PRL.Tamta konferencja – według Maziej-Choińskiej - ukazała również ogromne zainteresowanie tą tematyką oraz odkryła wiele innych pól badawczych związanych z "kwestią kobiecą" w Polsce po 1939 r. (PAP)umw/ hes/ gma/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17