Wrocław: fotografie Machu Picchu na Uniwersytecie Przyrodniczym

Na ekspozycji „Stulecie światowego odkrycia Machu Picchu” można zobaczyć wielkoformatowe zdjęcia i mapy położonego na wysokości 2090-2400 m n.p.m. miasta Inków. Zdjęciom towarzyszą informacje na temat odkrycia i powadzonych w Machu Picchu badań archeologicznych.Machu Picchu zbudowano w połowie XV w., za czasów panowania Pachacuti Inca Yupanqui (1438 – 1471). Miasto-twierdza składało się z dwóch części. W górnej znajdowały się: Świątynia Słońca, Grobowiec Królewski, Pałac Królewski oraz Intihuatana – miejsce inkaskiego kultu, w dolnej zaś domy mieszkalne i zakłady produkcyjne. Inkaskie miasto zostało opuszczonego z nieznanych powodów ok. 1537 r.Za odkrywcę Machu Picchu uznaje się amerykańskiego badacza Hirama Binghama, który dotarł do ruin miasta 24 lipca 1911 r. W kolejnych latach Bingham, wraz z zespołami specjalistów z wielu dziedzin, przeprowadził prace badawcze w Machu Picchu, pod egidą Uniwersytetu Yale oraz National Geographic Society. Były one kontynuowane przez archeologów peruwiańskich i wielu innych.Machu Picchu w 1983 r. zostało wpisane na listę dziedzictwa Światowego UNESCO. W 2007 r. ruiny miasta zostały ogłoszone jednym z siedmiu cudów świata.Wystawę pod patronatem wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Ambasady Republiki Peru można oglądać do 20 maja.(PAP)pdo/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17