Wręczono medale "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Medale "Powstanie w Getcie Warszawskim" przyznaje co roku Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. Uroczystość wręczenia medali odbyła się w warszawskim Teatrze Żydowskim podczas wieczoru poświęconego 68 rocznicy powstania w getcie.Jak powiedział przewodniczący stowarzyszenia, Tomasz Miedziński, medale te są przyznawane "ludziom, którzy słowem i piórem walczą z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu". "Są to działacze kultury, uczeni, pisarze, publicyści, wojskowi, duchowni, politycy i nauczyciele" - wyjaśnił Miedziński.W tym roku wśród uhonorowanych znalazło się kilka osób ze świata kultury, m.in. dokumentalista Łukasz Baksik, który ratuje od zapomnienia i zniszczenia stare macewy i Tadeusz Słobodzianek, dramaturg i reżyser, którego sztuka "Nasza klasa", odwołująca się do wydarzeń w Jedwabnem, zdobyła w zeszłym roku nagrodę literacką Nike. Wśród odznaczonych medalami byli też Jacek Leociak - historyk, autor książek o warszawskich Żydach, dziennikarka Teresa Torańska, a także Krzysztof Bielawski, zajmujący się dokumentacją starych żydowskich cmentarzy w Polsce. W gronie nagrodzonych znalazł się też ks. Mirosław Nowak, proboszcz warszawskiej parafii Wszystkich Świętych, który nie zgodził się na sprzedaż w przykościelnej księgarni książek o charakterze antysemickim, a także Włodzimierz Paszyński - wiceprezydent Warszawy - za "przychylną postawę wobec inicjatyw zmierzających do upamiętnienia warszawskich Żydów".Po ceremonii wręczania medali odbył się spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego pt. "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie".Główne obchody 68. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim będą miały miejsce we wtorek, 19 kwietnia pod Pomnikiem Bohaterów Getta, gdzie przedstawiciele organizacji żydowskich i zaproszeni goście złożą wieńce i zapalą znicze. Pamięć bohaterów getta zostanie także uczczona przy płytach upamiętniających "Żegotę" i Szloma Zygielbojma oraz m.in. koło bunkra Anielewicza i na Umschlaglaplatz.W tym roku rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim zbiega się ze świętem Pesach, które rozpoczyna się właśnie 19 kwietnia. Dokładnie tego dnia, 68 lat temu, w pierwszy dzień święta Pesach, wybuchło powstanie, w którym zginęło ok. 63 tys. Żydów spośród 70 tys. przebywających wówczas w getcie. (PAP)aszw/ mhr/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17