Włochy: polemika wokół odsłonięcia portretu Mussoliniego w szkole

Wielkie malowidło artysty Aldo Castellego przedstawiające Mussoliniego w stroju z czasów starożytnego Rzymu, na białym rumaku i ze szpadą w ręku, zostało odrestaurowane i uroczyście odsłonięte w tym samym technikum, dla którego wykonano je w 1937 r. Po wojnie zdjęto je ze ściany i przechowywano w magazynach w dwóch częściach. Niedawno obie zostały odnalezione.



Decyzji o ponownym odsłonięciu portretu broni dyrektor szkoły Arturo Verna. "To wydarzenie artystyczne i kulturalne, a dzieło powróciło po prostu w miejsce, dla którego zostało zrealizowane" - wyjaśnił. Dyrektor zauważył, że "to nie jest portret Mussoliniego, lecz alegoria Duce czy nawet alegoria reformy szkoły w dobie faszyzmu". Co więcej, argumentuje Verna, fakt, że łysego Mussoliniego namalowano z grzywką, oznacza, że to jego "wyidealizowany wizerunek".



Tych artystycznych interpretacji oraz tłumaczeń nie przyjmuje do wiadomości stowarzyszenie włoskich kombatantów z antyfaszystowskiej partyzantki (Anpi). Zażądało ono natychmiastowego usunięcia portretu. Szkoła - przypomniało stowarzyszenie dyrekcji placówki - "jest miejscem kształcenia człowieka i obywatela, jak głosi Konstytucja, zrodzona w rezultacie ruchu oporu i walki o wyzwolenie z faszyzmu i nazizmu".



W opinii włoskich kombatantów zawieszenie portretu Mussoliniego jest naruszeniem ustawy zasadniczej. Zdjęcia portretu ze ściany głównej auli technikum domaga się także wiele innych środowisk w Ascoli Piceno.



Jednocześnie trwa polemika wokół propozycji nazwania imieniem Mussoliniego lotniska w mieście Forli na północy Włoch, położonym niedaleko miasteczka Predappio, gdzie Duce się urodził. Z tą szokującą, jak podkreśla lokalna prasa, inicjatywą wystąpił prezes tamtejszego związku przedsiębiorców Massimo Balzani.



Przeciwko inicjatywie zaprotestowali mieszkańcy Forli, a kategorycznie sprzeciwiło się stowarzyszenie kombatantów Anpi. "Nie można nazwać lotniska imieniem kryminalisty" - oświadczył szef stowarzyszenia kombatantów Lodovico Zanetti.



Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)



sw/ cyk/ mc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17