Włochy: petycja ws. ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci Sprawiedliwych

Według organizacji pod nazwą Komitet Światowego Ogrodu Sprawiedliwych-Gariwo (Comitato per la Foresta dei Giusti – Gariwo) pojęcie Sprawiedliwych, dotyczące osób niosących pomoc Żydom w dobie Holokaustu należy rozszerzyć na wszystkich, którzy działali na rzecz niedopuszczenia do zbrodni ludobójstwa. Z inicjatywą tą wystąpili między innymi szef Gariwo historyk Gabriele Nissim i mieszkający we Francji, urodzony w Warszawie pisarz Marek Halter.W odezwie do Unii Europejskiej i Rady Europy, rozpowszechnionej we Włoszech i umieszczonej między innymi w portalu Facebook napisano: „Prosimy o ustanowienie Europejskiego Dnia, dedykowanego Sprawiedliwym, by upamiętnić kobiety i mężczyzn, którzy starali się nie dopuścić do ludobójstwa w obronie praw człowieka”.Przypominając działalność ludzi, którzy pomagali Żydom we Francji, we Włoszech, w Polsce, w Niemczech i innych krajach Europy, organizacja stwierdziła: „Sprawiedliwi działali także w innych sytuacjach sprzeciwiając się ludobójstwu Ormian, pomagając ofiarom w Rwandzie, w Kambodży czy podczas czystek etnicznych w byłej Jugosławii”.„Sprawiedliwymi są również mężczyźni i kobiety, którzy bronili godności i wolności w reżimach totalitarnych , którzy ujawniali prawdę o gułagach , którzy z odwagą przyczynili się do zjednoczenia Europy”- podkreślono w petycji. Według jej autorów takie postawy mają „wartość uniwersalną” i „stanowią wezwanie do tego, by pielęgnować ich dziedzictwo i ich pełen przekonania sprzeciw wobec wszelkich form rasizmu i dyskryminacji etnicznej, społecznej, politycznej i religijnej”.„Działalność tych Sprawiedliwych jest monitem przeciwko prześladowaniom i na rzecz zapobiegania ludobójstwu na całym świecie” - dodano.We Włoszech inicjatywę tę poparli między innymi noblista, dramaturg Dario Fo i pisarz Umberto Eco.Podpisy pod petycją zbierane są w Parlamencie Europejskim, gdzie musi poprzeć ją około 380 deputowanych, by rozpoczęły się nad nią prace. (PAP)sw/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17