Wnętrze grobowca władcy Majów sprzed 1500 lat - ujawnione

Grobowiec znajduje się w jednej z piramid w ruinach miasta Majów Palenque, położonego w stanie Chiapas w południowej części Meksyku.Jak podaje komunikat Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku, grobowiec został odkryty przez archeologów w 1999 roku, ale dotąd nie mieli oni możliwości dotarcia do komory grobowej i obejrzenia wyposażenia grobu, należącego prawdopodobnie do władcy Majów panującego w okresie między 431 a 550 r. n.e.Dzięki zastosowaniu miniaturowej zdalnie sterowanej kamery, opuszczonej ze szczytu piramidy przez istniejący niewielki otwór na głębokość około 5 metrów, archeolodzy zdołali po raz pierwszy zobaczyć, co znajduje się w komorze.Ściany komory pokryte są malowidłami przedstawiającymi postacie Majów, wykonanymi przy pomocy czerwonego barwnika, a w pomieszczeniu znajdują się ludzkie szczątki okryte pośmiertnym całunem, zdobionym elementami z jadeitu i macicy perłowej, a także wiele wyrobów ceramicznych.Według archeolog Marty Ceuvas, cechy miejsca pochówku wskazują na to, że ludzkie szczątki w grobowcu należą do władcy Palenque, prawdopodobnie jednego z założycieli dynastii.Majowie rozbudowywali miasto w okresie ok. 250-800 r. n.e., a szczyt rozwoju Palenque osiągnęło w połowie VII wieku.Palenque jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych związanych z cywilizacją Majów, a w 1987 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17