Wkrótce otwarcie skansenu archeologicznego Karpacka Troja

"Widowisko na żywo może obejrzeć ok. 800 osób. Wstęp będzie bezpłatny, ale pod warunkiem zarejestrowania się przez internet i otrzymania potwierdzenia rezerwacji. Rejestracja prowadzona będzie od 6 czerwca od godz. 10.00 przez oficjalną stronę imprezy otwarcia Karpackiej Troi, która znajduje się pod adresem WWW.karpackatroja.pl/festiwal" - powiedział Gancarski.Jak zaznaczył, "jest duże zainteresowanie spektaklem".Podczas spektaklu zaprezentowana będzie inscenizacja najważniejszych wydarzeń z historii grodu w Trzcinicy, m.in. opowieści o jego powstaniu i zagładzie. Gancarski przypomniał, że widowisko będzie tylko jedną z imprez inaugurujących Karpacką Troję."25 i 26 czerwca w Trzcinicy odbędzie się też 1. edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego +Dwa Oblicza+. Uczestnicy imprezy cofną się o 1000, 3500, a nawet 4100 lat. W imprezie weźmie udział ponad 200 odtwórców z całej Polski, którzy przez dwa dni prezentować będą różne aspekty kultury materialnej i duchowej naszych przodków" - wyjaśnił dyrektor.Festiwal ma być organizowany co roku.Wiosną ubiegłego roku, na kilka dni przed planowanym wtedy otwarciem, znaczną część skansenu zniszczała powódź. Odbudowę popowodziowych zniszczeń udało się zakończyć w grudniu. Kosztowała ok. 4,2 mln zł. Pieniądze pochodziły ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków powodzi.W Trzcinicy odkryto najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady z początków epoki brązu. Znajduje się tam również monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. W trakcie prac archeologicznych znaleziono ok. 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów.Odkrycia w Trzcinicy postawiły w nowym świetle początki epoki brązu w tej części Europy. Zmieniły także wiele poglądów dotyczących wczesnego średniowiecza.Skansen w Trzcinicy jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.(PAP)kyc/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17