Świątynię i starożytne ołtarze odkryto w Bułgarii

Starożytne trackie miasto Perperikon, znajdujące się na skalistym wzgórzu (470 m n.p.m.) w Rodopach Wschodnich, ok. 15 kilometrów na północny wschód od miasta Kyrdżali w południowej Bułgarii, było miejscem różnych form religijnej aktywności już od ok. 5000 r. p.n.e.Archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku odkryli pozostałości świątyni pochodzącej z III wieku i dziesięć kamiennych przenośnych ołtarzy, używanych do składania ofiar ze zwierząt w pogańskich rytuałach.Na powierzchni ołtarzy znajdowały się wyryte rowki ułatwiające odpływ krwi zwierzęcia składanego w ofierze, a na jednym z ołtarzy wyryto imię Aleksander, należące – zdaniem naukowców – do właściciela ołtarza.W okresie wczesnochrześcijańskim na tych ołtarzach wyryto krzyże i zakopano je w ziemi.Zdaniem prof. Mikołaja Owczarowa najnowsze znalezisko może świadczyć o próbach usuwania przez wczesnych chrześcijan pozostałości pogańskich praktyk.Według naukowca dokładne ustalenie wieku znalezisk było możliwe dzięki odkryciu na miejscu rytualnego naczynia do obrzędów religijnych, wykonanego w Afryce Północnej w stylu rzymskiej ceramiki. Taki rodzaj ceramiki jest znany naukowcom i datowany na przełom IV i V wieku.Stanowisko Perperikon jest popularną atrakcją turystyczną w Bułgarii, a efektem trwających tam od lat prac wykopaliskowych są nowe odkrycia śladów różnych okresów historycznych. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17