Wietnam: legendarny wietnamski generał Vo Nguyen Giap kończy 100 lat

"Można powiedzieć, że niektóre z najbardziej chwalebnych i najważniejszych wydarzeń kraju są związane z jego nazwiskiem i dokonały się za jego przyczyną" - powiedział wiceminister kultury Wietnamu Do Quy Doan w związku z zapowiadanymi na czwartek obchodami setnych urodzin generała Giapa.Generał Vo Nguyen Giap jest uważany za drugiego po Ho Chi Minhie bohatera narodowego i jednego z twórców Demokratycznej (północnej) Republiki Wietnamu. W młodości pracował jako nauczyciel historii i po studiach wstąpił do partii komunistycznej. Po zdelegalizowaniu partii przez francuskie władze kolonialne udał się do Chin, gdzie zetknął się z Ho Chi Minhem i dołączył do kierowanego przez niego Viet Minhu - organizacji o ideologii komunistycznej, dążącej do likwidacji francuskiego władztwa kolonialnego nad Wietnamem.Bezpośrednio po zakończeniu drugiej wojny światowej Giap podjął walkę z Francuzami, próbującymi utrzymać panowanie nad Indochinami. W czasie tzw. pierwszej wojny indochińskiej Giap dowodził wietnamskimi siłami, oblegającymi Dien Bien Phu, gdzie w 1954 roku skapitulował lepiej od Wietnamczyków uzbrojony garnizon francuski.Kolejnym przedsięwzięciem, w którym przejawił się wojskowy talent Giapa, była druga wojna indochińska czyli tocząca się w latach 1959-1975 wojna z Wietnamem Południowym i USA, zakończona zjednoczeniem państwa pod władzą komunistów. Stany Zjednoczone konflikt ten kosztował około 58 tys. poległych, natomiast liczbę zabitych po obu stronach Wietnamczyków szacuje się na 3 mln."Pomógł nam pokonać dwie największe potęgi" - powiedział osobisty sekretarz generała od 35 lat, pułkownik Nguyen Huyen.Na początku lat 80. Giap utracił stanowiska ministra obrony i członka Biura Politycznego Komunistycznej Partii Wietnamu, a w roku 1991 całkowicie wycofał się z życia politycznego. Nadal jednak pozostaje autorytetem dla wielu Wietnamczyków. Jedno ze zdjęć na zorganizowanej ku czci generała wystawie w Hanoi ukazuje go ściskającego w 1997 roku dłoń swojego największego przeciwnika w czasie wojny wietnamskiej, amerykańskiego ministra obrony Roberta McNamary. "Powiedziałem McNamarze, że Amerykanie przegrali w Wietnamie, bo nigdy nie rozumieli Wietnamu" - powiedział po tym spotkaniu dziennikarzom Giap.Przez ostatnie lata był zwolennikiem zacieśnienia kontaktów z USA, które unormowały się ostatecznie w 1995 roku. (PAP)tp/ ro/
Dyskusja na dany temat:


  • marek8888 napisał:

    To jest dopiero generał i taktyk - My takiego u nas nie znajem - co tam my - sami Amerykanie musieli stworzyć system który zastepuje brak takich kwalifikacji swoich generałów :) Polecam "młodzieży która czyta" przyjrzenie się szczegółom posunieć tego generała - przyda się i w życiu osbistym i w dowolnym biznesie...:) PozdrawiamNajświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17