Wielki skarb srebrnych monet odkryto w Szwecji

Odkrycia dokonano na terenach rolniczych w pobliżu miasta Helsingborg nad cieśniną Sund, w regionie Skania w południowej części Szwecji, podczas poszukiwań pozostałości średniowiecznej osady.Jak poinformował archeolog Bo Friman z Rady Szwedzkiego Dziedzictwa Narodowego, na stanowisku odkryto łącznie 1150 monet ze srebra, wybitych w XVII wieku w Danii i Szwecji.Według archeologa Kenneta Starka, znalezisko jest największym skarbem monet z XVII wieku z łącznej liczby około 70-ciu znalezisk tego typu na obszarze Skanii.Odkryte monety zostały prawdopodobnie ukryte przez bogatych rolników, obawiających się utraty majątku w trakcie działań wojennych podczas próby zajęcia Skanii przez wojska duńskie w czasie wojny skańskiej, toczonej w latach 1675-1679 między Danią a Szwecją.Archeolodzy odkryli też na stanowisku kule do muszkietów, świadczące o walce żołnierzy Danii i Szwecji. Niektóre kule są spłaszczone, co – zdaniem K. Starka – oznacza, że zostały wystrzelone z muszkietów i osiągnęły cel. (PAP)jot/ ula/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17