We Włoszech odkryto dobrze zachowany dom Etrusków

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Poggiarello Renzetti w miejscowości Vetulonia, w prowincji Grosseto w Toskanii. W Vetulonii znajdują się pozostałości starożytnego miasta Etrusków, odkryte w 1885 roku przez włoskiego badacza Izydora Falchiego.



Etruski dom - mierzący około 15 metrów długości i 10 metrów szerokości - został zbudowany w okresie hellenistycznym, między III a I w. p.n.e., i miał piwnicę do przechowywania żywności.



Zespół naukowców z miejscowego muzeum oraz Nadzoru Archeologicznego Toskanii prowadzący wykopaliska odsłonił jak dotąd tylko pozostałości pomieszczeń magazynowych domostwa, ale znalezisko już zostało uznane za wyjątkowe.



Jak poinformowała Simona Rafanelli, kierująca pracami na stanowisku, dzięki odkryciu po raz pierwszy naukowcy mogą badać w naturze pozostałości i ślady życia codziennego Etrusków, a nie poznawać je tylko z malowideł i artefaktów odnajdywanych w etruskich grobowcach.



W odsłoniętej części domu archeolodzy odnaleźli nienaruszone naczynia poustawiane na kamiennych półkach oraz wiele elementów konstrukcji domu, w tym unikalne etruskie cegły oraz dachówki z terakoty o kształcie podobnym do używanych współcześnie w Toskanii.



Według naukowców, etruski dom z glinianych cegieł i drewna spłonął w pożarze w ok. 80 r. p.n.e. i częściowo zawalił się. Cegły, które na innych stanowiskach nie zachowały się do naszych czasów i uległy rozpadowi, na stanowisku w Vetulonii przetrwały w doskonałym stanie.



Ogień zniszczył dom, ale dzięki żarowi gliniane cegły zmieniły swoje właściwości i jako wypalany budulec zachowały nawet kształty zbudowanych z nich ścian.



Zdaniem prof. Larissy Bonfante z Uniwersytetu Nowojorskiego, eksperta w dziedzinie cywilizacji stworzonej przez Etrusków, odkrycie w Vetulonii ma duże znaczenie dla badań ich życia codziennego.



Jak poinformowała archeolog Giuliana Agricoli z Nadzoru Archeologicznego Toskanii, na razie odsłonięte zostały pozostałości małej części etruskiego domu, ale prace trwają i mają doprowadzić do odsłonięcia całej budowli i zbadania jej części mieszkalnej.



Pochodzenie i historia Etrusków, którzy przybyli do Italii w ok. X w. p.n.e., są dla naukowców nadal nierozwiązaną zagadką. Na zajętych terenach dzisiejszej Toskanii, nazywanej wówczas Etrurią, utworzyli cywilizację opartą na związku miast-państw, a okres największej potęgi Etrusków przypadł na lata ok. 600-475 p.n.e.



Etruskowie zostali ostatecznie pokonani przez Rzymian w 283 r. p.n.e. i stali się sojusznikami Rzymu. W 89 r. p.n.e. Etruskowie uzyskali obywatelstwo rzymskie i ich kultura utraciła swoją odrębność.(PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17