We Lwowie Polacy i Ukraińcy razem odnawiają zabytki

"Prowadzone tu prace rewitalizacyjne, które obejmują wspólne, polsko-ukraińskie dziedzictwo kulturowe, trwają od wielu lat i finansowane są przez stronę polską. Zabytki odnawiają specjaliści z Polski i Ukrainy. Jest to przykład bardzo realnej współpracy między dwoma krajami" - poinformował PAP Michał Michalski z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w polskim resorcie kultury.



Tak, jak w latach poprzednich, w roku bieżącym na Cmentarzu Łyczakowskim odnawiane są nagrobki wybitnych lwowian bez różnicy na ich narodowość, m.in. filantropa Iłariona Elijasewycza, znanego rzeźbiarza Antona Schimsera i Gabrieli Zapolskiej.



Polacy i Ukraińcy prowadzą także prace w Katedrze Ormiańskiej, gdzie konserwowane są polichromie autorstwa Jana Henryka Rosena, oraz ołtarz "Ukrzyżowanie".



Podobne działania trwają w łacińskiej bazylice metropolitalnej we Lwowie, gdzie odbywa się konserwacja Kaplicy Wiśniowieckich, oraz w kolegiacie pw. św. Wawrzyńca w Żółkwi.



Tylko na odnowę nagrobków na lwowskim Cmentarzu Łyczakowskim w latach 2006-2010 polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało prawie 1.8 mln złotych. Ponad 1 mln złotych kosztowały dotychczas prace w Katedrze Ormiańskiej.



"Nie są to jedyne miejsca, otoczone naszą opieką konserwatorską na Ukrainie. Pracowaliśmy w kościele pw. św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim, odnawialiśmy kościół w Łopatynie, osuszaliśmy katedrę św. Zofii w Żytomierzu. Jesteśmy obecni w całym szeregu innych miejscowości, w których należy zaopiekować się ważnymi i zaniedbanymi w przeszłości zabytkami" - powiedział Michalski w telefonicznej rozmowie z PAP.



z Kijowa Jarosław Junko (PAP)



jjk/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17