Wczesnochrześcijańskie znaleziska z V wieku we wschodniej Bułgarii

Odkrycia dokonano na stanowisku w miejscowości Biała nad Morzem Czarnym w Obwodzie Warna, w pobliżu Przylądka św. Atanazego, gdzie znajdują się pozostałości starożytnej twierdzy.Archeolodzy odkryli na stanowisku fundamenty bizantyjskiej bazyliki oraz znajdującej się obok budowli mieszkalnej, która mogła być siedzibą lokalnego biskupa, a także pozostałości łaźni oraz pieca do wypalania ceramiki.Unikalnymi znaleziskami na stanowisku są trzy chrzcielnice, z których dwie mają kształt krzyża, należące do bardzo nielicznych w Bułgarii przykładów chrzcielnic z okresu wczesnego chrześcijaństwa.Chrzcielnice z Białej pochodzą z okresu V-VI wiek, jedna z nich znajdowała się w bazylice, a pozostałe dwie w odległości kilku metrów od niej.Według ekspertów, w okresie V-VI wiek zmieniały się chrześcijańskie praktyki religijne i różnice w obrzędach mogą wyjaśniać obecność tak wielu chrzcielnic w miejscu kultu. (PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17