W.Brytania: album muzyczny zainspirowany losami polskich partyzantów

Na okładce albumu znajdzie się wiersz Jerzego Harasymowicza (1933-99) pod tym samym tytułem, a jego tematem są losy ludzi, którzy nie mając paszportu oficjalnie nie istnieli. "To temat uniwersalny, ale także ściśle związany z polską historią" - powiedziała PAP Katy Carr.Muzyczną inspiracją albumu są wojenne doświadczenia 92-letniego Kazimierza Piechowskiego, który walczył w szeregach Armii Krajowej w latach 1942-45, za co komunistyczne władze skazały go na karę 10 lat więzienia, z czego odsiedział siedem.Wcześniej Piechowski w mundurze SS-mana wraz z trzema towarzyszami zbiegł z Auschwitz w samochodzie marki Steyr 220, należącym do komendanta obozu Rudolfa Hoessa.W ub. roku Carr napisała słowa i skomponowała muzykę do piosenki "Kommander's Car" (Samochód Komendanta), której tematem jest tamto wydarzenie. "Kommander's Car" jest jednym z utworów albumu "Coquette" wytypowanego do tegorocznym nagród muzycznych - London Music Award. Historię Piechowskiego Carr poznała z filmu TVP, który obejrzała będąc u krewnych matki w Bielsku Białej.Piosenka wraz z rozmową Katy Carr z Piechowskim dostępna jest też na DVD "Kazik and the Kommander's Car". Z inicjatywy Carr angielskie Stowarzyszenie Skautów zorganizuje pokazy DVD 20 czerwca tego roku w 70 rocznicę ucieczki Piechowskiego i jego towarzyszy z obozu. Piechowski trafił do Auschwitz schwytany przy nieudanej próbie ucieczki na Węgry za udział w harcerstwie, które jako organizacja patriotyczna było zwalczane przez Niemców."Kazik nie tylko nauczył mnie historii Polski, ale także przekazał mi swój optymizm i życiową energię" - mówi z uśmiechem piosenkarka.Carr, która jest pół Polką, pół Angielką, urodzoną w Nottingham, uczyła się polskiego w dzieciństwie, ale później nie posługiwała się nim i zapomniała. Pracując nad DVD przypomniała sobie język polski."Największym wrażeniem, które odniosłam z rozmowy z nim jest jego życiowa mądrość i elokwencja. Historia Polski jest bardzo skomplikowana, ale Piechowski dał mi klucz do jej zrozumienia" - tłumaczy Carr."Mam nadzieję, że życiowe losy Piechowskiego uczynią z niego ambasadora Polski w świecie. Historia jego ucieczki z Auschwitz jest wyjątkowa. Każdy może ją zrozumieć i wczuć się w nią. Gdy go spotkałam wzruszył się, że niczego od niego nie chcę, a chcę mu podarować piosenkę" - mówi wokalistka.Piosenka "Kommander's Car" zbliżyła Polaków i Anglików - uważa piosenkarka, której styl nawiązuje do lat 30. i 40. XX wieku, choć aranżacja piosenki jest w pełni współczesna. Występuje wraz z zespołem Aviators. Pod koniec marca śpiewała w Polsce m. in. w Rzeszowie i Kolbuszowej; spotykała się z polskimi kombatantami II wojny światowej.(PAP)asw/ ala/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17