Warszawscy strażacy i konserwator zabytów razem w projekcie Heritprot

Dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Mariusz Wejdelek i komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy Piort Brabander podpisali w czwartek list intencyjny o współpracy mającej na celu jak najlepszą ochronę przeciwpożarową zabytków Starówki Warszawy. W ramach międzyregionalnego programu Heritprot ("Przeciwdziałanie Ryzyku Pożarowemu i Doskonalenie Systemów Gaszenia Pożarów Starówek Miejskich uznanych za obiekty Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO") przedstawiciele konserwatora wraz z warszawskimi strażakami uczestniczyć będą w seminariach, wizytach studyjnych i sesjach szkoleniowych, mających na celu udoskonalenie ochrony przeciwpożarowej."Na przestrzeni ostatnich dekad pożary doprowadziły do zubożenia dziedzictwa kulturowego wielu miast, w tym Barcelony, Lizbony, Londynu czy La Laguny na Teneryfie. Miasta wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO są unikalne i powinny być chronione w szczególny sposób. Ich specyfika wymaga indywidualnego podejścia i stosowania rozwiązań, które pozwolą zapewnić najlepszą ochronę przed pożarami i minimalizację strat w wypadku ich wystąpienia" - powiedziała koordynatorka projektu Heritprot z ramienia Stołecznego Konserwatora Zabytków Anna Zasadzińska.Pomysłodawcami projektu Heritprot były władze miasta La Laguna (Teneryfa), w którym w 2006 roku pożar strawił XVII-wieczny pałac Salazar. Obecnie w programie uczestniczy 10 miast; La Laguna, Sighisoara (Rumunia), Cuenca (Hiszpania), Ryga (Łotwa), Wilno (Litwa), Holloko (Węgry), Bergen (Norwegia), Liverpool (Wielka Brytania), Angra de Heroismo (Azory) oraz Warszawa.W ramach projektu w latach 2012-2014 zorganizowane będą 4 wspólne seminaria tematyczne, podczas których przedstawiciele miast partnerskich przedyskutują najlepsze praktyki zapobiegania i ograniczania skutków pożarów na obszarach wpisanych na listę UNESCO. W każdym z miast odbędą się również wizyty studyjne pozostałych uczestników projektu oraz cztery sesje szkoleniowe służb zaangażowanych w ochronę przeciwpożarową. Na koniec w mieście La Laguna zorganizowane zostaną wspólne ćwiczenia z udziałem wszystkich uczestników projektu. Efektem ma być kodeks dobrych praktyk i wytyczne do ochrony przeciwpożarowej dla każdego z uczestniczących miast.Całkowity budżet rozpoczętego w styczniu 2012 roku projektu Heriprot to około 1,6 mln euro, z czego 1,26 mln euro dofinansowane jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG IVC.(PAP)kpk/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17