Warszawa: obchody Dnia Pamięci Starówki

Dzień Pamięci Starówki jest częścią obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego na terenie Śródmieścia. Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia wybuchu niemieckiego czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, w którym 13 sierpnia 1944 roku zginęło ok. 500 osób - zarówno powstańców, jak i osób cywilnych. Od 1992 roku 13 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Starówki.Uroczystości rozpoczęły się już wczesnym popołudniem. Kwiaty i znicze złożono na pl. Zamkowym oraz przy ul. Rycerskiej (róg Wąskiego Dunaju), Międzymurze, Podwale i Kilińskiego, w dwóch punktach przy ul. Długiej, przy ul. Świętojerskiej, Przyrynek (róg Kościelnej) i Sanguszki. Następnie odbyła się msza św. w archikatedrze św. Jana.Główne uroczystości miały miejsce przed głazem upamiętniającym ofiary wybuchu czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, gdzie wystawiono posterunek wojskowy, a wartę honorową zaciągnęły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i harcerskich. Uroczystość rozpoczął hymn państwowy. Później głos zabrał burmistrz dzielnicy Śródmieście Wojciech Bartelski."Kolejny raz spotykamy się w tym wyjątkowym dniu, żeby wspomnieć jedną z największych masakr powstańczych - wybuch czołgu-pułapki. Stało się już naszą lokalną śródmiejska tradycją, że co roku bez względu na pogodę spotykamy się, by oddać hołd tym, którzy zginęli za wolność naszego miasta i naszego państwa. I tym, którzy umierali po to, abyśmy mogli dziś odegrać polski hymn i aby na maszcie łopotała biało-czerwona flaga" - mówił burmistrz.Przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Warszawskiego Starego i Nowego Miasta Krzysztof Górski podkreślił, że uroczystością tą zebrani pragną oddać hołd poległym powstańcom i mieszkańcom, którzy walczyli na Starym i Nowym Mieście. "Na Starówce twierdzą był każdy próg. Ta najstarsza, stanowiąca serce Warszawy dzielnica stała się właśnie twierdzą, gdzie zażarta walka toczyła się o każdy budynek. I spośród setek lat w historii dzielnicy jej mieszkańcy wybrali właśnie ten dzień jako Dzień Pamięci Starówki. 13 sierpnia symbolizuje bowiem jedność mieszkańców i żołnierzy powstania" - zaznaczył Górski.Na zakończenie uroczystości proboszcz archikatedry św. Jana ks. kan. Bogdan Bartołd odczytał tzw. modlitwę Bonawentury, czyli wiersz "Modlitwa" Jana Bonawentury Romockiego ps. Bonawentura, harcerza i żołnierza AK, poległego w Powstaniu Warszawskim. Później przedstawiciele m.in. władz samorządowych i organizacji kombatanckich złożyli wieńce pod pomnikiem-głazem.Jako zwieńczenie uroczystości na pl. Zamkowym zaplanowano koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wykonującego wiązankę pieśni patriotycznych i powstańczych oraz prezentację fragmentów przedstawienia "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w reż. Jerzego Bielunasa, z muzyką Mateusza Pospieszalskiego. Prowadzenie i narracja Emilian Kamiński. (PAP)akn/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17