Warszawa: obchody 35. rocznicy Czerwca '76 w Ursusie

W liście do uczestników obchodów prezydent Bronisław Komorowski napisał, że Czerwiec '76 to ważny etap na drodze do niepodległości.Henryk Wujec, były działacz KOR i KSSKOR, obecnie doradca prezydenta RP, odczytał list Bronisława Komorowskiego do uczestników obchodów rocznicowych. Prezydent podkreślił w nim, że strajki w Ursusie, Radomiu i Płocku, które wybuchły 25 czerwca 1976 r., były ważnym etapem na drodze do wyzwolenia i niepodległości. Zapowiedziane wówczas przez władze drastyczne podwyżki cen, a następnie represje, którymi objęto protestujących pokazały – ocenił Komorowski – ile warte były teorie o sprawiedliwości społecznej.Prezydent zwrócił uwagę, że po czerwcowych protestach powstał m.in. Komitet Obrony Robotników. Utworzyli go ludzie, którzy przyszli ze wsparciem dla aresztowanych, uwiezionych i wyrzuconych z pracy robotników i ich rodzin.Zdaniem Komorowskiego, czerwiec 1976 r. przekonał Polaków, iż najlepszą formą walki z totalitaryzmem jest wzajemna pomoc i solidarność.„Ta uroczystość, to wielkie święto dla uczestników tamtych dramatycznych wydarzeń, ale także dla tych, którzy przyszli z pomocą represjonowanym robotnikom” – powiedział Henryk Wujec. Wymienił obecnych Piotra Naimskiego, Antoniego Macierewicza, a także swoją żonę, Ludwikę Wujec.Przypomniał, że przed 35 laty, po protestach w Ursusie na korytarzach warszawskich sądów spotkali się uczestnicy strajku poddani represjom przez peerelowskie władze i ci, którzy chcieli im pomóc. „W ten sposób wspólnie powiedzieli, że nie godzą się na niesprawiedliwość” – oznajmił.Uroczystości 35. rocznicy protestu rozpoczęły się mszą świętą odprawioną nieopodal zakładów Ursus. Kard. Kazimierz Nycz powiedział w kazaniu, że choć strajk miał podłoże ekonomiczne, to jednak był czymś dużo więcej. „Nie chodziło tylko o podwyżki cen, ale o godność człowieka, rodziny i przede wszystkim o wolność”.Zaznaczył, iż walka o te najwyższe wartości połączyła ludzi, o różnych światopoglądach i zapatrywaniach. Zaapelował, by także i dziś przezwyciężać podziały i zjednoczyć się w walce o godność człowieka pracy, rodziny, życia od poczęcia do naturalnej śmierci.Oficjalna część uroczystości zakończyła się złożeniem wieńców pod pomnikiem poświęconym uczestnikom protestu z czerwca 1976 r.W 25 czerwcu 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw zapowiedzi wprowadzenia przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. W Ursusie pracownicy miejscowej fabryki zablokowali tory kolejowe na trasie prowadzącej z Łodzi, Poznania i Katowic do Warszawy. Tego samego dnia wieczorem protest brutalnie spacyfikowała milicja i ZOMO.Po wydarzeniach Czerwca '76 zaczęły się tworzyć ugrupowania opozycyjne. Powstał KOR - Komitet Obrony Robotników, Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Prowadziły one m.in. akcje pomocy socjalnej i prawnej dla represjonowanych. (PAP)wka/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17