Warszawa: nawigacyjny rajd rowerowy "Śródmieście historyczne"

Lipcowa edycja rajdu to już trzecie spotkanie z historycznymi zakątkami stolicy. W październiku ubiegłego roku warszawiacy tropili ślady historii na Górnym Mokotowie, w maju – na Saskiej Kępie, w lipcu odkrywać będą ciekawostki Śródmieścia, a we wrześniu – Skarpy Warszawskiej."To taka nowoczesna forma wycieczki rowerowej, propagującej wiedzę historyczną o danym terenie. Nie ma zbiórki, nie mierzymy czasu przejazdu, musi on się jedynie odbyć w lipcu. Po wydrukowaniu materiałów ze strony rajd.1944.pl można przejechać trasę w całości, podzielić ją na odcinki, jechać w ciągu dnia lub nocą – zależnie od upodobań. Takie rozwiązanie jest szczególnie dogodne dla rowerzystów z dziećmi, które w ten sposób bez trudu pokonają z rodzicami trasę rajdu" - opowiadała PAP Justyna Rudkowska z Instytutu Stefana Starzyńskiego Muzeum Powstania Warszawskiego, organizującego rajd.W inicjatywie mogą uczestniczyć zarówno osoby indywidualne, jak i grupy, należy tylko wyznaczyć tzw. lidera przejazdu. "Ta formuła jest o tyle ciekawa, że uczestnicy znają tylko miejsce startu, jest nim pl. Politechniki. Natomiast dalej trzeba się poruszać dzięki symbolom nawigacyjnym zawartym w karcie rajdu, którą pobiera się ze strony internetowej, bez mapy i GPS. Trasa będzie miała długość ok. 15 km. Nie wiadomo, do jakiego miejsca się dojedzie i jakie są zadania na trasie" - mówiła Rudkowska.Uczestnicy rajdu będą mieli szansę poznania Śródmieścia historycznego i rozwiązania zadań związanych z jego dziejami. "Uczestnicy będą musieli odpowiedzieć m.in. na pytania dotyczące życia i twórczości różnych znanych warszawiaków, będziemy pytać o stołeczne neony oraz specyfikę warszawskich ulic, ale już nic więcej nie mogę zdradzić. Po przejechaniu trasy rajdu odpowiedzi na zadane na niej pytania należy wysłać nam mailem pod adresem rajd@1944.pl" - powiedziała przedstawicielka organizatora.W jej ocenie poruszenie się "na dwóch kołach" po mieście jest bardzo ciekawe, ponieważ z perspektywy roweru można znacznie więcej zobaczyć. "W zeszłym roku zorganizowaliśmy cykl wycieczek rowerowych po mieście z przewodnikiem i niestety ze względu na bezpieczne poruszanie się po mieście musieliśmy ograniczyć liczbę osób do 10 na jedną grupę. Zainteresowanie było ogromne i było nam bardzo przykro, że musieliśmy odmówić wielu chętnym. A tegoroczna formuła, takiego nawigacyjnego rajdu, umożliwia udział praktycznie nieograniczonej liczby osób" - podkreśliła Rudkowska.Organizatorzy zapewniają nagrody dla laureatów pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w rajdzie. Będą to akcesoria rowerowe i wydawnictwa związane z Warszawą.Szczegółowe informacje na www.rajd.1944.pl. (PAP)akn/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17