Warszawa: Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

"W tym roku program jest w dużej mierze poświęcony samemu miastu Lwów. Warto pamiętać, że było to miasto mieszczańskie - zasobne, bogate, pijące i jedzące. My mamy w pamięci przede wszystkim jego ikony w postaci zabytków czy Cmentarza Orląt, ale myślę, że warto przypominać, że było to miasto, w którym ludzie także żyli i bawili się" - opowiadał PAP Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią, współorganizatora imprezy.Jak zaznaczył, szczególnym wydarzeniem Dni będzie sobotnie spotkanie z Dieterem Schenkiem, niemieckim kryminologiem, byłym wysokim urzędnikiem aparatu ścigania i sprawiedliwości Niemiec i promocja jego najnowszej książki "Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i Holokaust w Galicji Wschodniej"."Schenk od ponad 20 lat publikuje, pisze i tropi mało znane historie związane ze zbrodniami hitlerowskimi, ujawniając także niezbyt chlubne działania już z okresu powojennego, których efektem było albo odstąpienie od ścigania albo rozgrzeszenie zbrodniarzy wojennych. Dlatego cieszymy się, że przyjeżdża do Polski. Wcześniej Schenk zajmował się m.in. tematem obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, publikując mało znane informacje dotyczące zbrodni na obrońcach, za co zresztą został uhonorowany tytułem honorowego obywatela Gdańska" - mówił Kozłowski.Przypomniał także, że w tym roku we Lwowie odsłonięto pomnik upamiętniający "zbrodnię na wzgórzach Wuleckich, gdzie wymordowano elitę polskiej inteligencji miasta Lwowa". Także w Warszawie w gmachu Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk znajduje się tablica upamiętniająca zamordowanych profesorów lwowskich. Podczas Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich odbędzie się uroczystość złożenia przed tablicą kwiatów i zapalenia zniczy oraz apel pamięci.W sobotę wieczorem w Domu Kultury na Zaciszu będzie można zobaczyć fotografie Krzysztofa Hejke pokazujące Kresy współczesne, a w niedzielę zaplanowano uroczysty apel poległych i zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie znajdują się szczątki bezimiennego obrońcy Lwowa, który wcześniej spoczywał na Cmentarzu Orląt. Później odbędzie się msza św. w intencji poległych w obronie Lwowa w stołecznej bazylice św. Krzyża.Wśród imprez, które zaplanowano na kolejny tydzień znalazły się m.in. wtorkowe spotkanie "Merkury we Lwowie - o lwowskich targach, sklepach i rzemieślnikach" w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wola oraz promocja drugiego tomu gawęd Witolda Szolgini pt. "Tamten Lwów. Ulice i place" o lwowskich ulicach w prozie, poezji i piosence. Przez cały czas trwania imprezy będzie jej towarzyszył kiermasz książek o Lwowie i Kresach w Domu Spotkań z Historią. (PAP)akn/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17