Warmińsko-Mazurskie: archeolodzy zbadali kurhan sprzed 2,5 tys. lat

O zakończeniu badań cmentarzyska z V-IV wieku p.n.e. poinformowała PAP w poniedziałek Agnieszka Jaremek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Grupa pracowników i studentów tej uczelni odkryła sześć kurhanów w głębi lasów Nadleśnictwa Mrągowo, położonych na południe od Samławek.Nekropolia pochodzi z wczesnej epoki żelaza i należała do zachodniego odłamu Bałtów. Składa się z sześciu usypanych z ziemi i kamieni kopców o średnicy 10 m i 1,5 m wysokości. W tym sezonie wykopaliskowym archeolodzy przebadali pierwszy z tych kurhanów."Po usunięciu wierzchniej warstwy ziemi odkryliśmy monumentalny krąg kamienny, wewnątrz którego znajdowała się komora grobowa zawierająca pochówki ciałopalne. Szczątki były składane w glinianych popielnicach, rozmieszczonych na kwadratowym bruku i przykrytym obstawą kamienną w formie kopuły" – powiedziała Jaremek.Na cmentarzysku przeprowadzono prace dokumentacyjne z użyciem technik fotogrametrycznych i skaningu laserowego. Umożliwi to trójwymiarową wizualizację konstrukcji i zawartości kurhanu, co pozwoli na pełną rekonstrukcję wnętrza kopca.Warszawscy archeolodzy zamierzają stworzyć w tym miejscu park archeologiczny, który zostanie udostępniony do zwiedzania turystom. Plany przedstawili wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków w Olsztynie, od którego zależy ostateczna decyzja w tej sprawie.W październiku wrócą na cmentarzysko, żeby zrekonstruować przebadany kurhan. "Chcemy zaprezentować go w formie otwartego grobowca, a nie usypanego ponownie kopca" – wyjaśniła Jaremek. Jak dodała w kolejnych sezonach zostaną przebadane i zrekonstruowane pozostałe leśne kurhany.Zdaniem Stanisława Warpechowskiego z Nadleśnictwa Mrągowo, w przyszłości koło Samławek powinna powstać tzw. leśna ścieżka dydaktyczna, która umożliwi turystom zwiedzanie zrekonstruowanego cmentarzyska i okolicznych lasów."To pierwsze kamienne kręgi i kurhany odkryte w naszych lasach, dlatego warto je odpowiednio wyeksponować" – uznał Warpechowski. Jak zastrzegł wymagać to będzie jednak odpowiedniego zabezpieczenie zabytku, które uchroni go przed dewastacją.(PAP)mbo/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17