Warmińsko-mazurskie: archeolodzy przebadali starożytny kurhan

Odnalezione w głębi lasów na południe od Samławek cmentarzysko pochodzi z V-IV wieku p.n.e. i należało do zachodniego odłamu Bałtów. Składa się z sześciu usypanych z kamieni i ziemi kopców o średnicy 10 m i 1,5 m wysokości. Archeolodzy przebadali w tym roku pierwszy z tych kurhanów.Po usunięciu wierzchniej warstwy ziemi odsłonięto monumentalny krąg kamienny, wewnątrz którego znajdowała się komora grobowa zawierająca pochówki ciałopalne. Szczątki były składane w glinianych popielnicach rozmieszczonych na kwadratowym bruku, przykrytym kamienną kopułą.Większość wykopalisk w tym miejscu przeprowadzono latem. Przez ostatni tydzień pracownicy i studenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego poszukiwali pod kamiennym brukiem kolejnego poziomu grobów."Po zakończeniu badań zrekonstruowaliśmy wnętrze kurhanu. Pozostawiamy je w formie otwartego grobowca. Chcemy stworzyć tutaj park archeologiczny, który zostanie udostępniony do zwiedzania turystom" - powiedziała PAP kierująca pracami dr Agnieszka Jaremek.Kamienne kręgi z leśnego cmentarzyska mają być atrakcją ścieżki turystycznej, jaką chce zorganizować Nadleśnictwo Mrągowo.W ciągu kilku miesięcy archeolodzy przekażą do urzędu konserwatorskiego w Olsztynie dokumentację z badań i wniosek o wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Wrócą do Samławek w kolejnych sezonach wykopaliskowych, aby przebadać i zrekonstruować pozostałe leśne kurhany.Badania są częścią projektu badawczego, służącego poznaniu dziedzictwa kulturowego Pojezierza Mrągowskiego od epoki żelaza, przez okres wpływów rzymskich po wczesne średniowiecze. Projekt jest efektem współpracy Uniwersytetu Warszawskiego z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.(PAP)mbo/ pad/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17