Warmińsko-mazurskie: archeolodzy przebadali starożytny kurhan

Odnalezione w głębi lasów na południe od Samławek cmentarzysko pochodzi z V-IV wieku p.n.e. i należało do zachodniego odłamu Bałtów. Składa się z sześciu usypanych z kamieni i ziemi kopców o średnicy 10 m i 1,5 m wysokości. Archeolodzy przebadali w tym roku pierwszy z tych kurhanów.



Po usunięciu wierzchniej warstwy ziemi odsłonięto monumentalny krąg kamienny, wewnątrz którego znajdowała się komora grobowa zawierająca pochówki ciałopalne. Szczątki były składane w glinianych popielnicach rozmieszczonych na kwadratowym bruku, przykrytym kamienną kopułą.



Większość wykopalisk w tym miejscu przeprowadzono latem. Przez ostatni tydzień pracownicy i studenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego poszukiwali pod kamiennym brukiem kolejnego poziomu grobów.



"Po zakończeniu badań zrekonstruowaliśmy wnętrze kurhanu. Pozostawiamy je w formie otwartego grobowca. Chcemy stworzyć tutaj park archeologiczny, który zostanie udostępniony do zwiedzania turystom" - powiedziała PAP kierująca pracami dr Agnieszka Jaremek.



Kamienne kręgi z leśnego cmentarzyska mają być atrakcją ścieżki turystycznej, jaką chce zorganizować Nadleśnictwo Mrągowo.



W ciągu kilku miesięcy archeolodzy przekażą do urzędu konserwatorskiego w Olsztynie dokumentację z badań i wniosek o wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Wrócą do Samławek w kolejnych sezonach wykopaliskowych, aby przebadać i zrekonstruować pozostałe leśne kurhany.



Badania są częścią projektu badawczego, służącego poznaniu dziedzictwa kulturowego Pojezierza Mrągowskiego od epoki żelaza, przez okres wpływów rzymskich po wczesne średniowiecze. Projekt jest efektem współpracy Uniwersytetu Warszawskiego z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.(PAP)



mbo/ pad/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a