Warmiak ks. Wojciech Zink patronem szkoły w Gietrzwałdzie

Uroczystość nadania imienia patrona gietrzwałdzkiej szkole rozpoczęła się od mszy w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie celebrowanej przez metropolitę warmińskiego arcybiskupa Wojciecha Ziembę. Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą księdzu Wojciechowi Zinkowi i przekazano szkole sztandar z imieniem patrona.



Jak powiedział PAP dyrektor gimnazjum Leszek Orciuch "pomysł uhonorowania szkoły imieniem księdza Zinka choć budził na początku obawy został przez lokalną społeczność Gietrzwałdu i okolicznych miejscowości przyjęty bardzo ciepło".



"Liczba osób, które się zaangażowały w przygotowanie uroczystości i ufundowanie sztandaru świadczy o tym, że ludzie zaakceptowali w pełni tę kandydaturę"- podkreślił.



Ksiądz Wojciech Zink urodził się w 1902 roku w Bydgoszczy. Jego ojciec był Niemcem, matka, Augusta z domu Tyżak, Warmiaczką urodzoną w Worytach koło Gietrzwałdu. Od święceń kapłańskich w 1925 roku do początku wojny pełnił posługę w parafiach na Warmii i Mazurach. Do wejścia w życie zakazu używania języka polskiego w sierpniu 1939 odprawiał msze w języku polskim. Pod koniec wojny tak jak wielu autochtonów z Warmii i Mazur został przez Sowietów internowany i wywieziony do obozu.


W 1946 roku wrócił na Warmię i rozpoczął pracę jako administrator diecezji warmińskiej. W trudnych czasach, gdy nasilała się walka państwa z Kościołem ks. Wojciech Zink z jednej strony łagodził napięcia narodowościowe bo instruował księży, by nie odprawiali mszy w języku niemieckim, z drugiej bronił księży autochtonów i nie dopuszczał do obsadzania parafii proboszczami „rekomendowanymi” przez komunistyczne władze.



Odwagę zachował w najtrudniejszym momencie, po aresztowaniu kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdy odmówił podpisania "Deklaracji do stworzenia warunków normalizacji stosunków między państwem a Kościołem". Został wówczas osadzony w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Spędził tam prawie półtora roku. Po powrocie wrócił do pracy w kurii, choć już nie na poprzednie stanowisko. Zmarł 9 września 1969 roku. Został pochowany na cmentarzu w Gietrzwałdzie.(PAP)



ali/ dym/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17