Władysław Bartoszewski odbierze najwyższe odznaczenie Słowacji

O przyznaniu Bartoszewskiemu słowackiego Orderu Białego Podwójnego Krzyża, nadanego przez prezydenta Słowacji Ivana Gasparovica, poinformowała w poniedziałek PAP ambasada Republiki Słowackiej w Warszawie. Prezydent Słowacji uhonorował w ten sposób Bartoszewskiego "w uznaniu niepodważalnych i trwałych zasług dla pogłębiania stosunków słowacko-polskich".Władysław Bartoszewski - obecnie pełnomocnik ds. dialogu międzynarodowego w kancelarii premiera - odbierze order w Warszawie podczas uroczystości złożenia wieńców pod głazem upamiętniającym udział Słowaków w Powstaniu Warszawskim.Ceremonia odbędzie się na stołecznym skwerze Iringha, którego nazwa upamiętnia Miroslava Iringha - dowódcę słowackiego plutonu 535. Był to jedyny oddział, który walcząc w Powstaniu Warszawskim, składał się z żołnierzy innej niż polska narodowości."Wręczenie odznaczenia w tym czasie i miejscu jest nieprzypadkowe, bowiem w 2002 r. profesor Bartoszewski jako przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa osobiście dokonał odsłonięcia tablicy na Skwerze Iringha" - poinformowała w przesłanym PAP komunikacie ambasada Słowacji w Polsce.W uroczystości mają wziąć udział m.in. przedstawiciele obu kancelarii prezydenta i premiera, Sejmu i Senatu, MSZ, MON, IPN i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ponadto na ceremonię przybędą polscy weterani, żołnierze Plutonu 535 Słowaków, a także rodzina i bliscy jego dowódcy - Miroslava Iringha.(PAP)nno/ mlu/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17