W Wilnie zostanie otwarta wystawa poświęcona Sapiehom

Ekspozycja będzie otwarta w czwartek 16 lutego w Wilnie."Na wystawie w Wileńskiej Galerii Obrazów zostaną zaprezentowane portrety Sapiehów - jednego ze najznakomitszych rodów magnackich w historii Litwy i Polski; dokumenty i książki, dzieła malarskie, graficzne, tekstylia, wyroby złotnicze, militaria, pamiątki rodzinne" - powiedziała PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Małgorzata Kasner.Autentyczne eksponaty oraz materiały ikonograficzne z XVI-XIX w. podkreślają szczególne zasługi wybitnych przedstawicieli rodu Sapiehów dla dziedzictwa artystycznego i kulturalnego Polski, Litwy i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, jak też dla rozwoju państwowości litewskiej."Symboliczne jest, że wystawa zostanie otwarta 16 lutego, w Dniu Odzyskania Niepodległości Litwy. Ród Sapiehów odegrał ogromną rolę w historii Litwy, Polski i Europy. Lew Sapieha był jednym z największych państwowców Litwy, twórcą III statutu litewskiego (kodyfikacji prawa zwyczajowego i przywilejów szlachty w Wielkim Księstwie Litewskim -PAP). Element edukacyjny tej wystawy jest bardzo ważny, pozwala zrozumieć wielowątkowość dziejów Litwy" - mówi Kasner.Wystawa poświęcona magnackiej rodzinie Sapiehów, której organizatorami są przede wszystkim Zamek Królewski na Wawelu i Litewskie Muzeum Sztuki ma dwie odsłony. Część pierwsza była prezentowana od października do grudnia w Krakowie pt. "Sapiehowie, kolekcjonerzy i mecenasi". Wileńska wystawa będzie drugą odsłoną."Prezentację krakowską obejrzało około 26 tys. osób. Pokazuje to, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się wystawy poświęcone dynastiom panującym, rodom arystokratycznym, ich dziedzictwu artystycznemu" - mówi Kasner, wyrażając nadzieję, że wileńska wystawa, a także towarzyszące jej bogate projekty edukacyjne i kulturalne spotkają się z dużym zainteresowanie na Litwie.Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)aki/ awl/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17