W Warszawie I Festiwal Komisu Historycznego

Organizatorem festiwalu był IPN. W stołecznym Centrum Edukacyjnym Instytutu Przystanek Historia było tłoczno od samego rana. Przyszli nie tylko rodzice z dziećmi, fani "Papcia Chmiela", czyli Henryka Chmielewskiego, ale także sporo dorosłych miłośników komiksu historycznego.



Najwięcej miłośników obrazkowych historyjek ściągnęła wystawa poświęcona przygodom Tytusa, Romka i Atomka. "Gdy skończyłem 80 lat spoważniałem i pomyślałem, że moi trzej bohaterowie powinni teraz przeżyć również coś poważnego" – żartował, otwierając ekspozycję 88-letni "Papcio Chmiel". Dodał, że w ten właśnie sposób narodził się pomysł na albumy o perypetiach Tytusa, Romka i Atomaka pod Grunwaldem, w Powstaniu Warszawskim i wojnie polsko-bolszewickiej.



Nestor polskiego komiksu oprowadzał zwiedzających i opowiadał o pracy nad kolejnymi wydawnictwami. Ujawnił, że tworząc rysunki korzystał z autentycznych wydarzeń, w których uczestniczyli członkowie jego rodziny. Np. w albumie poświęconym wojnie 1920 r. wystąpił jego kuzyn Józef Kopeć z Łukowa, który jako młody chłopak wziął udział w walkach na przedpolach Warszawy. Poniósł śmierć pod Ossowem.



Henryk Chmielewski przyznał, że najwięcej obaw miał, tworząc komiks o Powstaniu Warszawskim. "Bałem się opinii kombatantów, że powiedzą: +powstanie, to taka poważna sprawa, a tu jakiś Tytus, Romek i Atomek+. Ale w końcu uznałem, że sam jestem byłym powstańcem i wziąłem się do pracy. Udało się, środowisko dobrze przyjęło komiks" - wspominał.



Młodzi twórcy komiksów historycznych nie mogą się odwoływać do swoich przeżyć. Zanim wezmą do ręki ołówek, muszą sięgać do poważnych opracowań naukowych. "Trzeba poznać nie tylko kontekst wydarzeń, w których biorą udział nasi bohaterowie. Ważne jest, by na rysunkach mieli odpowiednie do okresu mundury, uzbrojenie. Nie może być tak, że np., akcja dzieje się we wrześniu 1939 r., to w tle pojawia się czołg, który został wprowadzony do walki dopiero w 1944 r." – wyjaśnił PAP Krzysztof Wyrzykowski, autor rysunków do "Wilczych tropów" wydanych właśnie przez IPN.



Przygotowanie tego komiksu, stworzenie scenariusza i rysunków zajęło Krzysztofowi Wyrzykowskiemu i Sławomirowi Zajączkowskiemu ponad pół roku.



Na kiermaszu, który towarzyszył festiwalowi, można było kupić najnowsze komiksy historyczne. Nie zabrakło nowych wydań komiksów z czasów PRL.



"Zwykle z peerelem kojarzą kapitan Kloss i kapitan Żbik. Ale jeszcze w latach 60. komiks praktycznie nie istniał. Podobnie jak coca-cola był +wytworem zgniłego kapitalizmu+ i jako taki nie miał racji bytu" – powiedział w rozmowie z PAP prof. Jerzy Eisler, szef warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Dodał, że to wcale nie przeszkadzało państwu, by z produkcji komiksów czerpać korzyści.



Dom Słowa Polskiego drukował zeszyty pełne dzielnych policjantów i nieustraszonych kowbojów, ale szły one nie do polskich kiosków, a do Holandii, Belgii, Danii, które u nas zamawiały druk. "To były pierwsze komiksy, jaki oglądałem, bo czytać ich nie mogłem – przyznał profesor, wspominając, że w Domu Słowa pracowała matka jego kolegi, która przynosiła uszkodzone egzemplarze. (PAP)



wka/ ura/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17