W Turcji odkryto pozostałości starożytnego miasta z okresu rzymskiego

Odkrycia dokonano podczas badań terenu przed rozpoczęciem budowy magazynów na stanowisku w mieście Kemalpasa, położonym w odległości 29 kilometrów od Izmiru - stolicy prowincji o tej samej nazwie w zachodniej Turcji.Jak poinformował Osman Murat Suslu, dyrektor Zarządu Muzeów i Obiektów Kultury Turcji, archeolodzy rozpoczęli na początku października br. prace badawcze na stanowisku i odkryli pozostałości miasta pochodzącego sprzed około 1700 lat, z końca okresu rzymskiego i początku okresu bizantyjskiego.Wśród dotychczasowych znalezisk na stanowisku znajdują się unikalne mozaiki oraz pozostałości wielkiej rzymskiej rezydencji o powierzchni 550 metrów kwadratowych.Willa posiadała zewnętrzne mury o grubości 105 centymetrów i 11 komnat, a komfort życia zapewniał system kanałów doprowadzających wodę.Posadzki w sześciu komnatach willi pokryte są kunsztownie wykonanymi barwnymi mozaikami - ułożonymi z małych kamyków o naturalnych kolorach w rozmaitych odcieniach czerwieni, zieleni i błękitu - przedstawiającymi unikalne postacie zwierząt i motywy roślinne.Wśród przedstawionych zwierząt znajdują się anatolijskie pantery i tygrysy, a także kuropatwy i króliki.Według Osmana M. Suslu, dalsze prace wykopaliskowe na stanowisku pozwolą na szacunkowe ustalenie rozmiarów odkrytego starożytnego miasta oraz poznanie jego nazwy.Naukowcy wiedzą ze źródeł historycznych, że na terenie Anatolii znajdowało się wiele starożytnych miast, których lokalizacji jak dotąd nie udało się ustalić. (PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17