W Sri Lance odkryto prehistoryczny ludzki szkielet

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Urzędu Starożytności Sri Lanki prowadzący prace wykopaliskowe w jaskini Fa-Hien w kompleksie jaskiń Pahiyangala w Prowincji Zachodniej Sri Lanki.Według archeologów, odkryty szkielet pochodzi sprzed około 12 tysięcy lat i należy do przedstawiciela Człowieka Balangoda - podgatunku Homo sapiens (człowieka rozumnego) anatomicznie identycznego z człowiekiem współczesnym - który pojawił się na wyspie Cejlon około 36 tysięcy lat temu.Jak poinformował dr Senarath Dissanayaka, kierujący Urzędem Starożytności Sri Lanki, najnowsze znalezisko z jaskini Fa-Hien jest pierwszym kompletnym szkieletem prehistorycznego człowieka odkrytym na tym stanowisku.Wcześniej archeolodzy odkryli tu rozmaite szczątki pochodzące z okresów wcześniejszych, w tym dwie ludzkie czaszki sprzed około 37 tysięcy lat.Jaskinia Fa-Hien stała się ważnym miejscem dla badań prehistorii człowieka po odkryciach w latach 60-ych i 80-ych XX wieku śladów obecności praludzi w późnym plejstocenie, tj. w okresie sprzed 40-10 tysięcy lat.(PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17