W Poznaniu pochowano nieznanego żołnierza kampanii wrześniowej

Pogrzeb odbył się na Cmentarzu Bohaterów Polskich na Cytadeli. Jak powiedział PAP rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, jego szczątki zostały ekshumowane w okolicy miejscowości Wielowieś (wielkopolskie) w listopadzie ubiegłego roku.



"Poległy żołnierz służył prawdopodobnie w kompanii zwiadowców 29. Pułku Strzelców Kaniowskich, która we wczesnych godzinach pierwszego dnia wojny stoczyła we wsi Wielowieś zwycięską potyczkę ze zmotoryzowanym rozpoznaniem niemieckim" - powiedział Stube.



Jak dodał, przez lata okupacji hitlerowcy zakazali okolicznym mieszkańcom opieki nad żołnierską mogiłą pod karą wywiezienia do obozu.



W mogile nie odnaleziono nieśmiertelnika, zachowała się natomiast kurtka mundurowa, spodnie, buty, owijacze i relikty guzików. Zostały one odrestaurowane i wyeksponowane w Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli.



Jak powiedział w trakcie uroczystości w Poznaniu wojewoda wielkopolski Piotr Florek, dla Wielkopolski wojna oznaczała ponowne wcielenie do Rzeszy, śmierć dziesiątków tysięcy osób na frontach, w obozach śmierci, w więzieniach, a także rozstrzelanych na miejskich placach albo w lasach.



"Ponad pół miliona Wielkopolan okupant wypędził, a ich domy, majątki i gospodarstwa służyły sprowadzonym do Wielkopolski setkom tysięcy przedstawicieli tzw. +rasy panów+" - powiedział.



Z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej kwiaty i wieńce złożono pod pomnikiem Armii Poznań. W intencji ofiar wojny odprawiona została Msza św.(PAP)



rpo/ abe/




Dyskusja na dany temat:


  • Robert05 napisał:

    [quote:58976c0869]"Poległy żołnierz służył prawdopodobnie w kompanii zwiadowców 29. Pułku Strzelców Kaniowskich, która we wczesnych godzinach pierwszego dnia wojny stoczyła we wsi Wielowieś zwycięską potyczkę ze zmotoryzowanym rozpoznaniem niemieckim" - powiedział Stube.[/quote:58976c0869] Witam, to dość dziwne, że wiadomo w jakiej kompanii ten żołnierz służył i nie udało się go zidentyfikować? Pozdrawiam.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17