W Portugalii odkryto pomnik sprzed trzech tysięcy lat

Monolit o wysokości prawie trzech metrów został zlokalizowany przez zespół badaczy z Muzeum Archeologicznego w Fundao. „Pewnikiem jest, że obiekt powstał przed trzema tysiącami lat. Co do jego funkcjonalności brak jednak zgodny między uczonymi” - poinformował Joao Rosa, dyrektor muzeum w Fundao.Jak ujawnił portugalski archeolog, większość badaczy twierdzi, że wykopany z ziemi obiekt służył jako pomnik lub nagrobek upamiętniający zmarłego władcę tych terenów. „Nie jest wykluczone jednak, że powstał on ku czci dzielnego wojownika” - stwierdził Joao Rosa.Niespotkany wcześniej na terytorium Portugalii kamienny posąg przedstawia mężczyznę w hełmie dzierżącego w ręku miecz. Na powierzchni kamiennego bloku wyryta została również tarcza. „Monolit jest smukły. Można go objąć dwoma rękami” - dodał portugalski archeolog.Według specjalistów z Muzeum Archeologicznego w Fundao jedna z hipotez wskazuje, że figura mogła służyć nie tyle jako tablica nagrobna kogoś „ważnego”, co być wykorzystywana jako oznaczenie terytorium.„Istnieją przesłanki do tego, aby uznać odkryty posąg za linię demarkacyjną terenu. Część uczonych odrzuca jednak ten argument twierdząc, że niezwykła monumentalność posągu wskazuje, że był on nagrobkiem. Rozpoczęliśmy już szczegółowe analizowanie powierzchni kamiennego bloku. Poza kilkoma śladami maszyn rolniczych obiekt pozostał nienaruszony od czasu jego powstania” - ujawnił Jose Rosa.Na początku lipca br. w Muzeum Archeologicznym w Fundao rozpoczęto badanie napisów umieszczonych na odkrytym pomniku. Uczeni przewidują, że znalezisko pomoże przybliżyć historię ludów zamieszkujących w odłegłej przeszłości zachodnią część Półwyspu Iberyjskiego.Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)zat/ ula/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17