W połowie przyszłego roku powstanie wystawa plenerowa w Wilczym Szańcu

W piątek w Gierłoży z wiceministerem Żuchowskim spotkali się przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska oraz dzierżawca "Wilczego Szańca" prezes spółki Wilcze Gniazdo Jan Załuska.Rozmawiali o zmianie sposobu prezentacji tego miejsca turystom. Spółka Wilcze Gniazdo ponownie wygrała przetarg na 20-letnią dzierżawę byłej kwatery Hitlera. Przed rozstrzygnięciem przetargu historycy zgłaszali zastrzeżenie dotyczące formy udostępniania Gierłoży zwiedzającym. Chodzi o to, że według historyków ale także wiceministra kultury Piotra Żuchowskiego w Wilczym Szańcu nie zapoznawano turystów z szerokim kontekstem historycznym II wojny światowej oraz tym, czym była ideologia nazistowska i jakie tragiczne konsekwencje dla ludzkości przyniosła."Rozpoczynamy symbolicznie projekt dotyczący Wilczego Szańca. Naszą troską jest by stał się on miejscem mądrej edukacji, o tym czym była II wojna światowa, czym był nazizm niemiecki i jak wiele zła uczynił Polsce, Europie i światu" - podkreślił Żuchowski.Wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Janusz Marszalec podkreślił, że przesłanie wystawy ma być takie, by odwiedzający dowiedzieli się jakie było historyczne tło i kontekst II wojny światowej oraz że była ona największym kataklizmem w dziejach ludzkości. "Chcemy także pokazać, że siłą sprawczą wojny były nazistowskie Niemcy, ale także chcemy przedstawić udział Stalina w II wojnie" - dodał.Wilczy Szaniec - według wicedyrektora - ma być ukazany jako miejsce, w którym nazistowscy przywódcy podejmowali najważniejsze decyzje dotyczące losów Europy.Dodatkowo na wystawie miałby być poruszony wątek ludności etnicznej czyli Mazurów i Warmiaków, dla których II wojna światowa zakończyła się wysiedleniami czy ucieczką.Prezes Wilczego Gniazda czyli spółki zarządzającej terenem Jan Załuska zadeklarował chęć współpracy przy tworzeniu wystawy plenerowej.Wilczy Szaniec (Wolfschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.Kwatera miała powierzchnię 250 ha i otoczona była pierwotnie zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.W Gierłoży 20 lipca 1944 roku płk Claus von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na Hitlera.Dziś Gierłoż to jedna z największych atrakcji turystycznych Mazur, odwiedza ją rocznie od 180 tys. do 200 tys. turystów z Polski i zagranicy. (PAP)ali/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17