W poniedziałek IPN otrzyma siedzibę przy ul. Wołoskiej w Warszawie

Instytut ma otrzymać budynek zajmowany dotychczas przez Agencję Rozwoju Przemysłu. W podpisaniu porozumienia wezmą udział prezes i wiceprezes tej Agencji Wojciech Dąbrowski i Piotr Majchrzak oraz minister skarbu Mikołaj Budzanowski i szef IPN Łukasz Kamiński."O szczegółach i warunkach porozumienia będziemy informować w poniedziałek" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa resortu skarbu Magdalena Kobos. Dodała, że oprócz podpisania porozumienia, w budynku przy ul. Wołoskiej odbędzie się też konferencja prasowa.W połowie września prezes Instytutu mówił, że IPN przyjmie propozycję przeprowadzki do budynku przy ul. Wołoskiej, jeśli siedziba ta zostanie mu przekazana w trwały zarząd. Jak ocenił, budynek przy ul. Wołoskiej zaspokaja "potrzeby biurowe" Instytutu, które do tej pory spełniała siedziba przy ul. Towarowej. Zaznaczył jednak, że "w jeszcze jakiejś innej lokalizacji" będzie musiało znaleźć się archiwum.Nieruchomość przy ul. Wołoskiej ma powierzchnię 6800 m kw. Usytuowana jest w siedmiopiętrowym budynku stojącym wzdłuż ulicy, niedaleko Galerii Mokotów, w kompleksie budynków należących do Mokotów Business Park. Agencja Rozwoju Przemysłu zajmuje parter oraz siedem pięter części A największego budynku kompleksu o nazwie Mars.Władze Instytutu urzędują obecnie w centrali IPN przy ul. Towarowej w Warszawie. Mieści się tam też jego archiwum i administracja. Jak podkreślał wcześniej IPN, bez długotrwałych i kosztownych przygotowań nie jest możliwe przeniesienie części realizowanych tam funkcji. Chodzi o wymagające szczególnych zabezpieczeń funkcjonowanie magazynu akt tajnych oraz specjalne, bezpieczne systemy teleinformatyczne.W sierpniu Instytut poinformował, że spółka Ruch S.A. - właściciel budynku przy ul. Towarowej - sprzedała go firmie GHN należącej do grupy Skanska. IPN zajmował ten budynek od 2000 r. Po sprzedaży biurowca, IPN oświadczył, że nie mógł kupić tego budynku z powodu cięć budżetowych. Pod koniec sierpnia Rada IPN wystąpiła do premiera z prośbą o pomoc w uzyskaniu nowego budynku i wyjaśnieniu "zaniedbań związanych z tą sprawą", których według Rady dopuściło się Ministerstwo Skarbu i Ministerstwo Finansów. Resort skarbu od początku zapewniał, że nie pozostawi IPN bez siedziby. (PAP)mja/ as/ gma/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17