W Płocku tablica upamiętniająca powstańców warszawskich

„Szańcem wiary zaświadczyli o swej niezłomnej woli poświęcenia wszystkiego dla wywalczenia Ojczyźnie wolności” – powiedział bp Libera podczas mszy odprawionej w intencji uczestników powstania warszawskiego.



Bp Libera tłumaczył, że powstanie w znaczeniu ludzkim to walka, ale przede wszystkim decyzja - najczęściej dramatyczna, bo „powstaniec to człowiek skrzywdzony”, którego pozbawiono ojczyzny, który walczy o sprawy podstawowe: o egzystencję, przetrwanie i godność człowieka. Jak podkreślił biskup, powstanie warszawskie zorganizowane i kierowane przez dowódców Armii Krajowej „było decyzją pomnożoną przez tysiące decyzji poszczególnych żołnierzy”, często ludzi młodych. „Powstanie to było wołaniem o prawo do wolności” – dodał.



Bp Libera zaznaczył, że powstańcy warszawscy, mimo zapowiadanej pomocy Armii Czerwonej byli skazani na własne siły i wykazali się niezwykłym heroizmem, a chociaż powstanie upadło, to jego uczestnicy, mieszkańcy Warszawy, w chwili największej próby nie zostali pokonani moralnie. „Ważny jest styl, w jakim się zwycięża i ważny jest styl, w jakim się przegrywa. Godność tego pobitego wojska, które w zwartych szeregach odchodziło na jakże niepewny los, godność tej opuszczonej ludności, która żegnała je (wojsko - PAP) łzami w oczach, a nie słowami przekleństw - jest to coś, czego nie można zapomnieć i co powinno zostać przeniesione pokoleniom przyszłych Polaków” – powiedział biskup.



Na tablicy, która upamiętnia uczestników powstania warszawskiego, widnieje napis: „Tym, którzy odeszli – pozostali przy życiu. Gloria Victis”. Na tablicy umieszczono też oryginalny emblemat powstańczego orzełka, wykonany podczas walk na Żoliborzu, a także współczesny medalion z figurą Chrystusa z kościoła św. Krzyża na warszawskim Krakowskim Przedmieściu oraz postać Małego Powstańca, kopię warszawskiego Pomnika Małego Powstańca. (PAP)



mb/ kot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17