W Płocku odsłonięto pomnik Bolesława III Krzywoustego

Pomnik, przedstawiający Bolesława III Krzywoustego na wierzchowcu w asyście sześciu zbrojnych wojów, stanął na wzgórzu, z którego książę, jak przed wiekami, spogląda na Wisłę i rozległą dolinę rzeki.Bolesław III Krzywousty panował w latach 1107-1138. Płock, podobnie jak w czasach jego ojca - Władysława I Hermana (ok. 1043-1102), był wówczas stolicą Polski i ulubioną rezydencją obu władców."W historii każdego miasta są ludzie, którzy na trwale wpisują się w jego historię, tworzą ją i zmieniają. Taką wyjątkową postacią, która zbudowała wielkość naszego stołecznego, książęcego miasta był Bolesław III Krzywousty" - powiedział podczas uroczystości prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.Prezydent Płocka odsłonił pomnik wraz z Marianem Wilkiem z obywatelskiego komitetu budowy monumentu."Bolesław III Krzywousty, najwybitniejszy płocczanin, to władca Polski o wielkich zasługach dla naszej państwowości, w tamtym trudnym okresie zmagania o jej trwanie" - podkreślił Wilk. Dodał, że książę był "jednym z największych polskich wojowników i wodzów"."Wystawienie pomnika płocczaninowi wszechczasów, w jego grodzie nad Wisłą, w 874 lata od jego śmierci, to spełnienie pragnień wielu pokoleń. Oby ten monument stał się wzorem zachowań patriotycznych, oby umacniał dumę i godność Polaków" - powiedział Wilk.W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli mieszkańcy miasta, w tym najmłodsi, a także Płocka Drużyna Kusznicza w historycznych strojach, nawiązujących do średniowiecznej tradycji rycerskiej.Autor pomnika podkreślił, że przy jego projektowaniu starał się "pogodzić statyczność monumentu z dynamiką", która charakteryzowała Bolesława III Krzywoustego. "Ideą było stworzenie wrażenia, że Bolesław II Krzywousty i jego drużyna to jest jedno" - dodał Mikielewicz. Zaznaczył, że współautorką koncepcji pomnika była jego żona, także rzeźbiarka.Pomnik Bolesława III Krzywoustego wykonany został z jasnego piaskowca sprowadzonego z Hiszpanii. Ma ponad 5 metrów wysokości i waży 40 ton. Monument przedstawia księcia siedzącego na wierzchowcu, w otoczeniu sześciu wojów. Wszystkie rzeźby zostały posadowione na cokołach.Pomnik stanął na szczycie wysokiej na około 50 metrów nadwiślańskiej skarpy, zwrócony w kierunku Wisły, w miejscu oddalonym o kilkaset metrów od zachowanego muru palatium, w którym mieszkał Bolesław III Krzywousty, i od płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w krypcie której spoczywają jego szczątki oraz szczątki jego ojca Władysława I Hermana.Prace nad pomnikiem, który zamówił płocki samorząd, trwały około roku, łącznie z tworzeniem makiety i modeli. W lipcu pomnik był już gotowy. Został wtedy przywieziony do Płocka z podtoruńskiej pracowni rzeźbiarskiej i rozpoczęły się prace przy jego montażu. (PAP)mb/ ls/ gma/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17