W piątek rusza I Lubelska Jesień Historyczna

W programie m.in. panel o słynnych czarnych charakterach w historii.W konferencji wezmą udział przedstawiciele wszystkich dziedzin humanistyki i nauk społecznych, zarówno studenci jak i doktoranci. Reprezentowanych będzie 21 polskich uczelni oraz dwie ukraińskie: Uniwersytet Lwowski im. Iwana Franki i Uniwersytet Tarasa Szewczenki w Kijowie. Obrady konferencji odbywać się będą od piątku do niedzieli na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz w uczelnianej Bibliotece Głównej.Prezes Studenckiego Koła Naukowego Archiwistów UMCS Konrad Tracz powiedział PAP, że jednym z najważniejszych celów konferencji jest promocja uczelni oraz Lublina wśród grona studentów i doktorantów z całej Polski. „Jest to doskonała możliwość zaprezentowania dokonań pracowników i studentów naszego Uniwersytetu” – wyjaśnił.Ogółem zostanie wygłoszonych 130 referatów w trzech panelach tematycznych. Celem pierwszego z nich – „Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją” – jest zwrócenie uwagi na archiwa jako ważnego elementu dziedzictwa narodowego. Prelegenci wygłoszą referaty dotyczące m.in. archiwaliów związanych z okupacją ziem polskich i represjami podczas II wojny światowej, zbiorów odnoszących się do okresu przemian systemowych w latach 1989-1993, poloniców w archiwach zagranicznych, roli archiwów w przyszłości i nowoczesnych metod zarządzania dokumentacją.Uczestnicy kolejnego panelu „Wielokulturowość Europy Środkowo-Wschodniej” poruszą m.in. tematykę obecności mniejszości narodowych i etnicznych w tej części Europy na przestrzeni dziejów, przybliżą historię i kulturę Żydów oraz przedstawią zabytki i inne materialne ślady wielokulturowości.Trzeci panel „Czarne charaktery – historyczni antybohaterowie” skupiać się będzie na przedstawieniu sylwetek największych w dziejach zbrodniarzy, dyktatorów, morderców i despotów. Uczestnicy konferencji przypomną m.in. czarne legendy króla Judei Heroda Wielkiego, władców Polski Bolesława Szczodrego i Stanisława Augusta Poniatowskiego, cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego, a także omówią funkcjonowanie owianych złą sławą formacji zbrojnych.Organizatorami konferencji są studenckie koła działające na UMCS: Koło Naukowe Historyków Studentów, Koło Naukowe Historii Krajów Europy Wschodniej i Studenckie Koło Naukowe Archiwistów. „To najaktywniejsze Koła Naukowe Instytutu Historii UMCS. Upowszechniają wiedzę o historii będącą ważnym elementem polskiej kultury. Swoje zadania realizują organizując konferencje i spotkania naukowe, odczyty, wystawy oraz wycieczki. Współpracują też z innymi instytucjami naukowymi w kraju i zagranicą” – przypomniał Tracz.„I Lubelską Jesień Historyczną” honorowym patronatem objęło stołeczne Muzeum Historii Polski. Patronem medialnym konferencji jest portal historyczny www.dzieje.pl. (PAP)wmk/ mlu/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17