W Peru odkryto elitarny grobowiec z okresu kultury Lambayeque

Odkrycia dokonał zespół naukowców prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku archeologicznym Chotuna-Chornancap, położonym w regionie Lambayeque, na północnym wybrzeżu Peru.Archeolodzy odnaleźli na stanowisku grobowiec sprzed ponad 900 lat, należący do osoby piastującej za życia najwyższe godności, będącej przedstawicielem kultury Lambayeque, nazywanej też kulturą Sican, która rozwijała się w tej części Peru w okresie ok. 750-1375 r. n.e.W miejscu pochówku arystokraty, którego pogrzeb poprzedziła seria rytualnych ofiar, naukowcy odnaleźli ludzkie szczątki oraz koronę z miedzi i srebra, maskę pośmiertną i napierśnik wykonane z miedzi, naszyjnik z okrągłych miedzianych płytek w kształcie dysków oraz inne artefakty.Naukowcy są przekonani, że znalezisko pozwoli poszerzyć wiedzę o zwyczajach pogrzebowych w okresie kultury Lambayeque i dostarczy informacji o życiu pochowanej w grobowcu osoby. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17