W Opolu wręczono medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"

"To, co ci ludzie zrobili podczas holocaustu, to najbardziej ludzkie gesty, jakie może człowiek zrobić w życiu. To w większości skromni ludzie, skromni bohaterowie. W czasach, kiedy wielu ludzi nie mogło ratować – oni ratowali" – mówił podczas uroczystości izraelski dyplomata.



Dodał, że każdy z dziś żyjących powinien zadać sobie pytanie, co by zrobił, gdyby znalazł się w sytuacji, gdy za pomoc Żydom groziła natychmiastowa śmierć. "Czy ja w takich czasach zrobiłbym to samo? Oni to zrobili" – podkreślił.



W Opolu medalami uhonorowano pośmiertnie Annę i Piotra Szyszków, którzy w Stanisławczyku na dzisiejszej Ukrainie uratowali dwie żydowskie rodziny, oraz Zofię i Antoniego Ławrynowiczów i Antoniego Ejmonta z Szawli na Litwie, dzięki którym ocalało siedem żydowskich kobiet. W imieniu uhonorowanych medale odebrali ich bliscy.



"Dzisiaj honorujemy rodziny, które ratowały Żydów na Litwie i Ukrainie. To jest ważne i do końca życia, dopóki będziemy mogli, będziemy szukać takich ludzi. Oni odchodzą, ale musimy ich szukać i honorować. Dla świata i dla przyszłości" – oświadczył ambasador.



Medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne przyznawane osobom nie będącym Żydami. Przyznaje je Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. W Polsce medale wręczono już ponad 6350 razy.



"To największa grupa w Europie. Ci ludzie w takich czasach przeszli najcięższy egzamin, jaki może przejść człowiek w życiu. W Torze jest napisane, że każdy kto uratował jednego człowieka, uratował cały świat" – podsumował Rav-Ner.



Uroczystość w Opolu towarzyszyła inauguracji Dni Muzyki i Kultury Żydowskiej. W filharmonii otwarto wystawę fotografii z historii państwa Izrael, a opolscy filharmonicy pod dyrekcją izraelskiego kompozytora i dyrygenta Noama Sheriffa wykonali III symfonię a-moll Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, poemat symfoniczny "Amerykanin w Paryżu" George’a Gershwina i koncert fortepianowy Elli Milch-Sheriff.(PAP)



jsz/ bos/ mag/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17