W Olsztynie uczczono 56. rocznicę węgierskiego października

We wtorek pod tablicą pamiątkową zawieszoną na budynku starostwa powiatowego w Olsztynie przy Placu Bema przedstawiciele władz powiatu, młodzież i członkowie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej złożyli wiązanki kwiatów.



Jak powiedział prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Olsztynie Andrzej Sassyn "warto pamiętać o wspaniałym akcie solidarności z 1956 roku, gdy około 10 tysięcy studentów Wyższej Szkoły Rolniczej i mieszkańców Olsztyna wyszło na Plac Bema zademonstrować swoje poparcie dla Węgrów".



"Byłem uczestnikiem tych wydarzeń, na szczęście manifestacja nie zakończyła się krwawo. To było jedno z największych zgromadzeń w Olsztynie w czasach powojennych"- powiedział Sassyn.



Powstanie węgierskie, które rozpoczęło się 27 października 1956 w Budapeszcie spowodowało odzew w całej Polsce. Wielkie manifestacje na znak solidarności z narodem węgierskim odbyły się m.in. w Poznaniu, Krakowie i Warszawie.



Największy w Polsce wiec poparcia dla węgierskiej rewolucji odbył się 30 października 1956 r. w Olsztynie. Najpierw studenci Wyższej Szkoły Rolniczej przeszli niewielkimi grupami, do których dołączali się mieszkańcy Olsztyna, na ówczesny Plac Armii Czerwonej. Przynieśli ze sobą tabliczki z nazwą Plac Powstańców Węgierskich. Te tabliczki umieszczone zostały przy tej oficjalnej nazwie placu. W ten sposób olsztynianie samodzielnie przemianowali nazwę placu.



Nazwa Placu została również zmieniona na trolejbusie, który jechał w kierunku dworca. Po południu tego dnia odbyła się wielka manifestacja mieszkańców Olsztyna na Starym Mieście, na ówczesnym Placu Generała Świerczewskiego obecnie Targu Rybnym. Zgromadziła ona około 8 tysięcy ludzi.



Innymi przejawami wparcia była zbiórka pieniędzy dla walczących Węgrów, ale także akcja oddawania krwi, trwająca kilka dni. Przed stacją krwiodawstwa ustawiały się długie kolejki. Olsztynianie oddawali krew, mimo że mogły ich spotkać za to represje ze strony Służby Bezpieczeństwa, pielęgniarki nie wpisywały więc danych krwiodawców. Natomiast oddający krew domagali się, by ich krew była przekazana węgierskim powstańcom. Akcja została zaniechana na wieść o tym, że pojemniki z krwią niszczone są przez żołnierzy radzieckich w Budapeszcie. (PAP)



ali/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17