W Niemczech ewakuacja 45 tys. osób z powodu bomby z II wojny światowej

Według władz miasta 1,8-tonowa bomba będzie rozbrajana w niedzielę we wczesnych godzinach rannych. Wszyscy mieszkańcy miasta w promieniu około 2 km od miejsca znalezienia niewybuchu będą musieli opuścić swoje domy.Ewakuowanych będzie także siedem domów opieki społecznej, dwa szpitale i więzienie. Ruch kolejowy i drogowy będzie wstrzymany.Bomba została znaleziona w Renie w ubiegłym tygodniu wraz z inną 120-kilogramową bombą. Zostały zrzucone podczas II wojny św. przez brytyjskie lotnictwo. Poziom rzeki w ostatnich tygodniach znacznie opadł z powodu suszy. (PAP)jo/gma/
Dyskusja na dany temat:


 • żukow napisał:

  [quote:1c12668bfc]Według władz miasta[/quote:1c12668bfc] O które miasto nad Renem chodzi?

 • maxikasek napisał:

  Koblencja

 • szponiasty napisał:

  nie przesadzają trochę ? no tak ale gdyby coś się stało kto weźmie odpowiedzialność ? racja, czyli przetransportują ją na poligon i BUM ?

 • żukow napisał:

  Myślę, że jednak przesady w akcji nie ma, zwłaszcza, że 1,8 tonowa bomba, wg. ekspertów, ma zasięg rażenia mniej więcej 1400 metrów. Nie wolno zapomnieć, że razem z nią znaleziono drugą, 1,2 tonową. W 100-tysięcznej Koblencji wolą jednak dmuchać na zimne. A za ewentualny wypadek wzięłyby odpowiedzialność władze miasta i pewnie nie jedna głowa by poleciała.

 • maxikasek napisał:

  Dokładnie. Lepiej dmuchać na zine niż potem płacić odszkodowania. Zapalniki lotnicze to paskudne g...

 • Loslau napisał:

  Witam, [quote:b30b2f9e32="szponiasty"]nie przesadzają trochę ? (...) czyli przetransportują ją na poligon i BUM ?[/quote:b30b2f9e32] 1) Na pewno Nie. Ta bomba to 4000lb HC (High Capacity) potocznie zwana "cookie" lub "Blockbuster" - cienkościenny korpus zawiera ponad 1300kg MW. Trzy czołowe gniazda na bardzo wredne zapalniki; pistol No.27, No.42 lub No.44. 2) Problem w tym, iż to nie takie proste - wg. procedur najpierw muszą ja "defuse" - czyli wykręcić owe trzy bardzo wredne zapalniki oraz detonatory. Dopiero potem można bombę przetransportować do miejsca utylizacji (zniszczenia). Jak bardzo jest to niebezpieczne, świadczy fakt iż na podobnej bombce, dwa lata temu kilku niemieckich saperów straciło życie. Dziś na szczęście poszło gładko - o 16.30 było już po wszystkim. Pozdrawiam.Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17