W Moskwie stanie pomnik św. Hermogena, inicjatora walki z Polakami

Patriarcha Hermogen, urodzony około 1530 roku w Kazaniu i zmarły w 1612 r. w Moskwie, był jednym z inicjatorów kultu Kazańskiej Ikony Matki Bożej. To cudownemu wpływowi tego obrazu, przyniesionego z Niżniego Nowogrodu do Moskwy przez oddziały kupca Kuźmy Minina i księcia Dymitra Pożarskiego, przypisuje się wypędzenie w 1612 roku polskiej załogi z Kremla.Hermogen był też inicjatorem zbrojnego oporu przeciwko polskiej interwencji. Przedstawiał walkę z Polakami jako jedyną drogę ratunku dla Rosji oraz świętą wojnę prawdziwej wiary - prawosławia - z herezją katolicką. Został przez Polaków zamknięty w Monastyrze Czudowskim, gdzie zmarł prawdopodobnie zamorzony głodem.W 1913 roku rosyjska Cerkiew prawosławna uznała go za świętego kapłana-męczennika. Jego relikwie są przechowywane w Soborze Zaśnięcia Matki Bożej na Kremlu."Wypełniamy dzisiaj wolę naszych przodków i naszą własną. Czynimy to w przełomowym momencie w historii naszej ojczyzny. Wmurowaniu kamienia węgielnego pod ten pomnik towarzyszy gorąca modlitwa, do której wzywam całą Ruś" - oświadczył patriarcha Cyryl podczas sobotniej uroczystości w Parku Aleksandrowskim."Niech Pan Bóg ma w opiece mocarstwo rosyjskie. Niech chroni naród w jedności i jednomyślności, aby nigdy więcej nie powtórzyła się straszna smuta z XVII wieku; aby nasz naród nigdy nie utracił zdolności do odróżniania prawdy od kłamstwa i wroga od przyjaciela; aby w sercach trwała wiara, która zawsze przychodzi na pomoc w najważniejszych i najtrudniejszych chwilach w życiu ojczyzny" - oznajmił zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.W czwartek Cyryl poświęcił kamień węgielny pod pierwszą w Moskwie cerkiew pod wezwaniem patriarchy Hermogena. Stanie ona przy ulicy Osiennej, w dzielnicy Kryłatskoje, w zachodniej części Moskwy.W Parku Aleksandrowskim usytuowany jest też Grób Nieznanego Żołnierza.Polskie wojska pojawiły się w Moskwie w trakcie wojny z Rosją (1609-12). Do podjęcia zbrojnej interwencji przeciwko Moskwie króla Zygmunta III Wazę skłoniło m.in. przymierze szwedzko-rosyjskie, wymierzone w Rzeczpospolitą.Wypędzenie Polaków z Moskwy w 1612 roku uważane jest w Rosji za koniec okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążył się ten kraj. Rocznica tego wydarzenia - 4 listopada - obchodzona jest w Federacji Rosyjskiej jako Dzień Jedności Narodowej. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Rosji. Zostało ustanowione w 2004 roku z inicjatywy Władimira Putina, ówczesnego prezydenta, który po niedzielnych wyborach znów zamierza wrócić na Kreml.Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)mal/ kar/ bk/
Dyskusja na dany temat:


  • seth napisał:

    Każde państwo ma swoją historię i swoich bohaterów. Jednak czasami przywraca się pamięć tych którzy mogą posłużyć do zaakcentowania politycznego aspektu w stosunkach międzynarodowych. I w tym przypadku tak jest. Nagle rok 1612 jest kolejnym przełomowym wydarzeniem w nowej historii, nowej Wielkiej Rosji. Putin na cara :kciukd:

  • Kolicki napisał:

    Nie jestem pewien czy my mamy prawo krytykować innych za ich rozumienie historii. Co do cara, hmm, jakby na lewo zerknać, albo na prawo... Szkoda gadać.Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17