W Lublinie uczczono pamięć Polaków deportowanych na wschód

W kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej odprawiona została msza św. w intencji Polaków zmarłych i pomordowanych na zesłaniu. Po mszy uczestnicy uroczystości – kombatanci z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele władz, młodzież – przemaszerowali przez centrum miasta do ratusza, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pamiątkową tablicą z Krzyżem Sybiru.Odegrano hymn Sybiraków. Historię wywózek na wschód przypomniał prezes lubelskiego oddziału Związku Sybiraków Janusz Pawłowski. Podkreślił, że zsyłki rozpoczęły władze carskie już przeszło 200 lat temu podczas zaborów.„Polacy po każdym zrywie wolnościowym byli gnani w mniejszych lub większych grupach na Sybir. Jednak w 1940 r. i późniejszych latach doświadczyliśmy bez porównania gorszej eksterminacji narodu polskiego, bez żadnej winy. Winą było tylko to, że jesteśmy Polakami” – powiedział Pawłowski.„Polacy byli zsyłani tam, gdzie panowały najtrudniejsze warunki życia, masowo wymierali z głodu chorób, nieludzkiej pracy” – dodał Pawłowski.Mieszkaniec Lublina Witold Koleśnik, który jako dziecko był wywieziony do Kazachstanu wspominał, że było tam bardzo trudno żyć. „Step, spiekota niesamowita i tam żyliśmy w tym stepie zbierając bawełnę do 1956 r. Pamiętam, że był głód, byłem chory na jakąś azjatycką chorobę, częściowo sparaliżowany, a do lekarza było kilkadziesiąt kilometrów” – mówił dziennikarzom Koleśnik.Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze Związku Sowieckiego, okupującego wówczas część obszaru Polski, zorganizowały cztery wywózki na wschód obywateli polskich różnych narodowości. Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono w sumie 1 mln 350 tys. Polaków.Historycy przywołują jednak inne liczby. Na podstawie różnych źródeł sowieckich oceniają, że w latach 1939-41 represje sowieckie dotknęły niespełna 500 tys. obywateli polskich (nie tylko Polaków, ale także m.in. Białorusinów i Ukraińców), z czego 320 tys. to osoby przymusowo wywiezione. (PAP)kop/ gma/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17