W Krakowie powstało Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad Holokaustem

"Ktokolwiek pochyla się nad Holokaustem musi się wykazać pasją, wiedzą i delikatnością" - mówił podczas spotkania inauguracyjnego w Collegium Maius prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzeja Mania.Jak podkreślił badania poświęcone Holokaustowi muszą być prowadzone tak, by nie stawały się źródłem batalii o przeszłość ani źródłem nowych konfliktów. "Musimy mówić o tym, jak o doświadczeniu z przeszłości, które oby się nie powtórzyło. Nasze pokolenie ma obowiązek podtrzymania pamięci" - dodał.Jednym z zadań Stowarzyszenia jest rozwój współpracy z instytucjami, które opiekują się miejscami pamięci.Wicedyrektor ds. edukacji Muzeum Auschwitz-Birkenau Krystyna Oleksy podkreśliła, że "wszystkie nasze zasoby: eksponaty, dzieła sztuki, biblioteka i archiwa będą do dyspozycji badaczy". "Wierzymy, że przyniesie to korzyści dla obu stron - dla uczonych i dla pracowników miejsc pamięci" - mówiła. Dodała, że Muzeum uczestniczyło w powstaniu Stowarzyszenia od początku.Do Krakowa przyjechali eksperci i badacze Holokaustu z Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemiec, którzy tworzą grupę założycielską stowarzyszenia. W ostatnich latach wiele europejskich uczelni, wśród nich także Uniwersytet Jagielloński, powołało do życia jednostki, zajmujące się badaniami Zagłady i innymi ludobójstwami w ujęciu naukowym.Prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Studiów nad Holokaustem (The European Association of Holocaust Studies - EAHS) został prof. Zdzisław Mach, dyrektor Instytutu Europeistyki UJ.Prof. Mach powiedział, że nie da się zrozumieć współczesnej Europy, jej przywiązania do wolności, tolerancji i otwartości, wrażliwości na prawa człowieka, jeśli nie zrozumie się Holokaustu. "Holokaust należy do europejskiej historii i zbiorowej pamięci" - wskazał prof. Mach."Jeśli jesteśmy dumni z naszego europejskiego dziedzictwa, powinniśmy pamiętać także o ciemnych stronach europejskiej cywilizacji" - dodał. Stwierdził, że "edukacja jest konieczna, po to, by pamiętać i być wrażliwym na te punkty, które sprawiły, że doszło w przeszłości do tego, co się wydarzyło".Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad Holokaustem ma inicjować projekty edukacyjne i badawcze oraz organizować konferencje naukowe.Organizatorami krakowskiej konferencji "Współczesne studia nad Holokaustem: badania i wyzwania edukacyjne", podczas, której zainaugurowano działalność EAHS są: Instytut Socjologii UJ, Centrum Badań Holokaustu UJ oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jej uczestnicy od poniedziałku do środy obradować będą w Oświęcimiu.(PAP)wos/ amac/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17