W Kielcach uczczono pamięć 20 tys. ofiar zagłady getta

Prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, Bogdan Białek, przypomniał, że 27 stycznia został ustanowiony przez ONZ Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu na pamiątkę wyzwolenia Auschwitz. „Gromadzimy się przy Menorze, żeby pamiętać o tych, o których przez lata nie pamiętaliśmy, po których nie płakaliśmy i których nie żałowaliśmy. W tym szczególnym dniu zadajemy sobie także pytanie: kim jesteśmy jako ludzie” - mówił.Przywołano strofy poezji Wisławy Szymborskiej (z wiersza „Jeszcze”) i Tadeusza Różewicza („List do ludożerców”), które odczytał warszawski aktor Józef Duriasz. Odtworzono też fragment kompozycji Jerzego Maksymiuka „Lament serc. Kielcom in memoriam”, inspirowanej genezą i ideą pomnika Menora.W intencji pomordowanych przez reżim hitlerowski w latach 1939-1945 Żydów, Romów i przedstawicieli innych narodowości zebrani modlili się m.in. wersetami Psalmu, słowami św. Franciszka i kadiszu – żydowskiej modlitwy za zmarłych.Odczytano też nazwiska 43 dzieci żydowskich, rozstrzelanych w maju 1943 roku przez Niemców na kieleckim cmentarzu w dzielnicy Pakosz. Przed pomnikiem zapłonęły znicze. W uroczystości wzięło udział około 30 osób, wśród których była grupa młodzieży szkolnej.Pomnik Menora upamiętnia śmierć 20 tys. Żydów, wywiezionych przez Niemców w 1942 roku z Kielc i zgładzonych w Treblince. Został odsłonięty w sierpniu 2007 roku, w 65. rocznicę likwidacji kieleckiego getta. Przedstawia górną część siedmioramiennego świecznika - symbolu wiary i kultury Żydów - wystającego z bruku ulicy.Od 19 do 24 sierpnia 1942 roku z Kielc do obozu zagłady w Treblince odjechały trzy transporty Żydów. Wywieziono rodowitych kielczan i żydowskich mieszkańców regionu, a także Kraju Warty, Łodzi, Warszawy, Wiednia, Pragi i Berlina. Od 1200 do 1500 osób - m.in. wiele dzieci i kobiet ciężarnych - zostało zamordowanych na miejscu, w Kielcach.Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie - organizowane przez Stowarzyszenie im Jana Karskiego od 15 stycznia do 12 lutego - odbywają się pod hasłem "Tikkun-Naprawa". "Tikkun" oznacza w hebrajskim "naprawianie świata", jest też wezwaniem do doskonalenia siebie. W programie spotkań są prelekcje, debaty z publicystami, pokazy filmów, spektakle teatralne i zebrania modlitewne. (PAP)mch/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17