W Japonii odkryto ceramiczne naczynia z XII wieku

Odkrycia dokonano w studni z początków XII wieku na stanowisku w mieście Kashihara w prefekturze Nara, położonej w południowej części wyspy Honsiu.W miejscu współczesnego miasta Kashihara w VII wieku znajdowało się miasto Fujiwara-kyo, siedziba dworu cesarskiego i stolica Japonii w latach 694-710 n.e.Zespół archeologów prowadzący wykopaliska na stanowisku odkrył okrągłe ceramiczne naczynia o średnicy około 10 centymetrów. Na powierzchni naczyń widnieją wykonane tuszem rysunki przedstawiające twarze monstrualnych stworów – prawdopodobnie ogrów.W namalowanych wizerunkach grubszymi liniami zostały podkreślone oczy, brwi oraz kły wystające z ust stworów, dzięki czemu przedstawione twarze mają wyrazisty, ale też nieco humorystyczny charakter.Jak poinformował Shinichi Sagawa, archeolog z Instytutu Badań Obiektów Kultury Gangoji w Narze, w okresie średniowiecza w Japonii rozpowszechniony był - prawdopodobnie pod wpływem legend chińskich – zwyczaj przedstawiania lub malowania postaci ogrów dla ochrony przed chorobami i nieszczęściami w życiu codziennym.Odkryte naczynia z wizerunkami ogrów są prawdopodobnie pierwszym znaleziskiem tego typu w Japonii. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17