W internecie będą dostępne "Archiwa Przełomu 1989-1991"

Celem projektu "Archiwa Przełomu 1989–1991" - w ramach którego prezentowane będą kopie oryginalnych dokumentów i materiałów z pierwszych lat polskiej transformacji ustrojowej, politycznej i gospodarczej - ma być upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii. Współautorami projektu są Kancelaria Prezydenta i Kancelaria Senatu, które chcą w ten sposób ułatwić dostęp do źródłowych dokumentów dotyczących najnowszej historii politycznej naszego kraju.Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski zachęca Polaków do przejrzenia domowych archiwów, gdzie mogą znaleźć się plakaty, ulotki i dokumenty, które mogłyby być uzupełnieniem zbiorów."22 lata temu 4 czerwca 1989 roku miało w Polsce miejsce historyczne wydarzenie - pierwsze wolne wybory do Senatu (...). Archiwalia z tego okresu są rozproszone i Kancelaria Prezydenta razem z Kancelarią Senatu zdecydowały o zrobieniu projektu +Archiwalia przełomu+ po to, żeby te rozproszone archiwalia mogły trafić do internetu, żeby wszyscy, a szczególnie młodzież, mogli się z tymi archiwaliami zaznajomić" - mówi Michałowski.Jak zapowiada Kancelaria Prezydenta, już wkrótce na oficjalnych stronach prezydenta i Senatu znajdą się aktualne informacje o zgromadzonych zbiorach archiwalnych, a w następnym etapie ich ogólnopolski elektroniczny katalog. Będzie tam można zobaczyć archiwalne dokumenty, fotografie, plakaty, posłuchać nagrań czy obejrzeć filmy. Oba archiwa – prezydenckie i senackie - będą starały się udostępnić zebrane dokumenty i informacje o nich w sposób przyjazny dla użytkowników. (PAP)akn/ abe/ ura/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17