W grudniu premiera polsko-francuskiego filmu o Marii Skłodowskiej

Filmową biografię słynnej polskiej uczonej nakręcono z okazji setnej rocznicy przyznania Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla z chemii. W tytułową rolę wcieliła się 32-letnia Elisabeth Duda, a jej męża, Piotra Curie odtwarza znany francuski aktor Eric Deshors.Jak poinformował PAP Rogulski, od najbliższej niedzieli do 24 listopada potrwają w Paryżu końcowe prace nad postprodukcją filmu. Pierwszy uroczysty pokaz dokumentu w kinach odbędzie się w pierwszej połowie grudnia. Wkrótce potem film ma być pokazany w dwóch stacjach telewizyjnych: francuskiej TV5 Monde (z polskimi napisami) i TVP Kultura.Rogulski zaznaczył, że daty emisji w tych kanałach nie są jeszcze dokładnie ustalone, ale "zapewne odbędą się one w grudniu tego roku".W przeprowadzonej w Paryżu rozmowie z PAP francusko-polska aktorka Elisabeth Duda podkreśliła, że w czasie pracy nad filmem przeczytała bardzo wiele o granej przez siebie postaci i zafascynowała się nią."Pamiętamy, że była pierwszą kobietą-profesorem na Sorbonie i do dziś jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie Noblem. Ale nie wszyscy wiedzą, że siadła za kierownicę i zdała egzamin na prawo jazdy, co wtedy było praktycznie zastrzeżone dla mężczyzn" - zaznaczyła Duda. Dodała, że dokument przypomina też, Skłodowska-Curie uratowała w czasie I wojny światowej tysiące żołnierzy, organizując w szpitalach polowych pracownie rentgenowskie.Aktorka ma nadzieję, że także dzięki temu filmowi "wielu ludzi na całym świecie dowie się, że Maria Curie była Polką i urodziła się na ulicy Freta 16 w Warszawie, gdzie dziś jest jej wspaniałe muzeum".Zdjęcia do fabularyzowanego dokumentu powstały we Francji i Polsce, m.in. na Sorbonie i na Dworcu Północnym (Gare du Nord) w Paryżu, w podparyskim malowniczym zabytkowym parku w Sceaux i w podwarszawskiej Podkowie Leśnej.Na ekranie pojawią się wybitne współczesne postaci i sławy nauki, jak pierwsza kosmonautka francuska Claudie Haignere czy wybitna fizyczka i wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie, Helene Joliot-Langevin. O noblistce i jej roli w przełamywaniu antykobiecych stereotypów będzie też mówić słynna francuska piosenkarka, Juliette Greco.Producentami filmu są polski Filmstom Productions i francuski - Alchimic Films. Napisany przez reżysera scenariusz powstał w konsultacji z Polską Akademią Nauk.Niektóre zdjęcia z planu filmowego są już dostępne na oficjalnej stronie internetowej dokumentu: http://www.maria-curie.pl.Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)szl/ jo/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17