W Gliwicach powstał pomnik Patrioty

Pomnik powstawał w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych przez ponad rok.



Pomysł rzeźby narodził się w 1975 roku w USA. „Od 1974 roku przebywam w Stanach Zjednoczonych, gdzie zrealizowałem wiele monumentalnych projektów. Ten powstał jako symbol ducha narodu polskiego, który walczył o wolność. Przedstawia Słowianina-Sarmatę-husarza w rycerskiej zbroi i z szablą w prawej ręce. Na tej szabli jest polski orzeł w koronie” – powiedział PAP twórca rzeźby Andrzej Pityński.



Na pancerzu Patrioty znajduje się także Order Virtuti Militari, jako symbol męstwa polskich żołnierzy. Z kolei z jego lewej strony - jak to ujął autor - "od serca", wyrasta husarskie skrzydło, które ma symbolizować "zwycięskie momenty w dziejach Polski, jak i te trudne".



Rzeźba ma 12 m wysokości. Jej pierwowzór wraz z innymi dziełami Pityńskiego był po raz pierwszy pokazywany w Polsce kilka lat temu na wystawie zorganizowanej w Stalowej Woli.



Autor, poproszony wówczas o pozostawienie jednej ze swoich rzeźb, wybrał Patriotę. Od początku powziął jednak decyzję, żeby stworzyć wielokrotnie większy monument z brązu.



Na miejsce pracy twórczej wybrał Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych, ponieważ w latach studenckich odbywał w nich praktykę w ramach studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.



Rzeźba została zaprezentowana w środę w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.



11 września zostanie odsłonięta w Stalowej Woli. Z tej okazji przyleci z USA do Polski 50 weteranów.



Andrzej Pityński jest znanym w świecie twórcą rzeźb monumentalnych. Stworzył setki rzeźb, w tym 18 monumentów. Jeden z nich pt. ”Katyń 1940” można oglądać w Jersey City – w pobliżu miejsca, w którym 11 września 2001 roku runęły dwie wieże World Trade Center. (PAP)



ktp/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17