W Gizie znaleziono starożytne egipskie artefakty skradzione w Sakkarze

Figurki wykonane z fajansu zostały skradzione w 2011 r. z magazynów należących do Uniwersytetu Kairskiego, położonych w rejonie prac wykopaliskowych prowadzonych przez uniwersyteckich naukowców na stanowisku archeologicznym w Sakkarze.Po przeprowadzeniu dochodzenia funkcjonariuszom śledczym udało się dotrzeć do osób podejrzewanych o dokonanie kradzieży i odnaleźć zrabowane artefakty.Figurki grobowe w kształcie mumii - tzw. uszebti – zostały zakopane w piasku na terenie Gizy, miasta wchodzącego w skład aglomeracji Kairu, gdzie miały czekać do czasu znalezienia przez złodziei odpowiedniego nabywcy.Oprócz 40 figurek uszebti policjanci odnaleźli zakopane kamienne drzwi grobowca z wapiennej płyty oraz dwie płaskorzeźby z wyrytymi starożytnymi hieroglifami.Badania przeprowadzone przez ekspertów ze stanowiska archeologicznego w Sakkarze potwierdziły, że odnalezione figurki uszebti są brakującymi artefaktami z magazynów Uniwersytetu Kairskiego.Według informacji ministerstwa starożytności Egiptu liczba kradzieży oraz prób ich dokonania na stanowiskach archeologicznych w różnych częściach kraju znacznie wzrosła od stycznia 2011 roku. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17